W tym sklepie nie kupisz fajerwerków. Sieć podjęła decyzję w trosce o zwierzęta

Carrefour Market podjął decyzję o nieprowadzeniu sprzedaży fajerwerków
Carrefour Market podjął decyzję o nieprowadzeniu sprzedaży fajerwerków | fot. Katarzyna Drelich

Sklep Carrefour Market rezygnował ze sprzedaży petard i fajerwerków przed Sylwestrem 2023. Uzasadnia to troską o dobro zwierząt.

Carrefour rezygnuje ze sprzedaży fajerwerków

Z opublikowanej w sieci informacji, którą potwierdziliśmy w sklepie sieci Carrefour Market, wynika, że w tym roku w sklepie klienci nie znajdą fajerwerków.

„Szanowni Klienci. W trosce o dobrostan naszych milusińskich, w tym roku nie prowadzimy sprzedaży fajerwerków. Prosimy o wyrozumiałość” – czytamy w komunikacie przed wejściem do sklepu Carrefour Market przy al. Andersa w Lublinie.

„Szanowni Klienci. W trosce o dobrostan naszych milusińskich, w tym roku nie prowadzimy sprzedaży fajerwerków. Prosimy o wyrozumiałość” - czytamy w komunikacie przed wejściem do sklepu Carrefour Market przy al. Andersa w Lublinie.
Carrefour Market przy al. Andersa w Lublinie zrezygnował ze sprzedaży fajerwerków | fot. Katarzyna Drelich

Fajerwerki droższe niż przed rokiem. Ale i tak będziemy strzelać

Ostatnie dni roku to szczyt sprzedaży fajerwerków. Mimo iż sztuczne ognie są minimalnie droższe niż w ubiegłym roku, sprzedawcy nie narzekają na brak klientów. Jak przekonują handlarze, zainteresowanie wśród osób prywatnych jest takie samo, jak w ubiegłym roku. Zdaniem sprzedawców w porównaniu do ubiegłorocznego sylwestra fajerwerki podrożały o 10-20 proc.

Aby materiały pirotechniczne nie znalazły się w rękach małoletnich, policjanci kontrolują punkty handlowe, informują sprzedawców o odpowiedzialności karnej i apelują o rozsądek do rodziców.

Policja apeluje o rozważne korzystanie z wyrobów pirotechnicznych.

„Apelujemy do wszystkich sprzedawców o rozwagę i rozsądek, przypominając, że zgodnie z przepisami obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży materiałów pirotechnicznych dzieciom i młodzieży do lat 18. Niestosowanie się do tych przepisów jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności” – apelują w komunikacie policjanci.

Zobacz także: Zapadła decyzja w sprawie fajerwerków. Legalnie można strzelać tylko w tych dniach. W innym przypadku grozi mandat!

Kiedy jednak zdecydujemy się na witanie Nowego Roku fajerwerkami, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

  • kupujmy fajerwerki w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach;
  • fajerwerki dopuszczone do sprzedaży powinny mieć instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania, a także nazwę producenta lub importera oraz znak dopuszczenia produktu do sprzedaży na opakowaniu powinna być data ważności produktu;
  • nie odpalajmy petard w stanie nietrzeźwości;
  • zachowajmy bezpieczną odległość – jest ona podana w instrukcji obsługi. Nigdy nie pochylajmy się nad ładunkiem – stańmy z boku i trzymajmy źródło ognia w wyciągniętej ręce;
  • jeśli po odpaleniu fajerwerków lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało;
  • należy czytać instrukcje, bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta i zwrócić uwagę na ostrzeżenia. Wybuchająca nagle petarda nie tylko może spowodować oparzenia rąk i twarzy, ale także poważniejsze uszkodzenia ciała, np. utratę wzroku, palców lub całej ręki;
  • korzystając z fajerwerków, należy wybrać miejsce, w którym nie zrobimy nikomu krzywdy i niczego nie zniszczymy. Sprawdźmy, czy na drodze ładunku nie znajdują się drzewa lub linie energetyczne. W pomieszczeniach zamkniętych oraz w pobliżu obiektów mogących być narażonych na pożar nie wolno używać wyrobów pirotechnicznych;
  • gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.
Policja kontrolująca punkt sprzedaży fajerwerków i petard
Policja kontrolująca punkt sprzedaży fajerwerków i petard | fot. Policja Pomorska

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie strzelam z fajerwerków ale to decyzja moja a nie sieci handlowej. Dlatego w trosce o dzieci czas zrezygnować z Carrefoura.