Zapadła decyzja w sprawie fajerwerków. Legalnie można strzelać tylko w tych dniach. W innym przypadku grozi mandat!

fajerwerki na nocnym niebie
Fajerwerki | fot. Adobe Stock

Wojewoda Krzysztof Komorski wydał rozporządzenie ograniczające używania wyrobów pirotechnicznych w województwie lubelskim. Wyznaczył on dwa dni, kiedy używanie fajerwerków będzie legalne. Poza tymi dniami użycie fajerwerków będzie groziło mandatem.

Fajerwerki tylko 31 grudnia i 1 stycznia

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadza rozporządzenie wojewody lubelskiego z 22 grudnia 2023 r. Zgodnie z treścią rozporządzenia zakaz używania wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych na terenie województwa lubelskiego obowiązuje od 26 grudnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. – z wyjątkiem 31 grudnia 2023 r. i 1 stycznia 2024 r.

„Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do pokazów pirotechnicznych organizowanych przez podmioty zawodowo trudniące się tego typu działalnością oraz do podmiotów uprawnionych do korzystania z materiałów pirotechnicznych na mocy odrębnych przepisów” – czytamy.

Jaki mandat za fajerwerki?

Osoby, które będą strzelać fajerwerkami przed sylwestrem, lub po nowym roku muszą liczyć się z mandatem, który może zostać nałożony przez interweniujących funkcjonariuszy. W tym przypadku mówimy o art. 51 kodeksu wykroczeń.

„Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny” – brzmi.

Za strzelanie fajerwerkami grozi mandat do 500 złotych.

Wyroby pirotechniczne tylko ze sprawdzonego źródła

Policjanci przed sylwestrem będą sprawdzali, czy osoby sprzedające mają zezwolenia, czy na fajerwerkach są informacje, jak ich poprawnie używać, a także czy miejsca sprzedaży wyposażone są w sprzęt gaśniczy.

Funkcjonariusze będą również zwracali uwagę czy materiały pirotechniczne nie są sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia. Jest to przestępstwo, za które grozi kara nawet do dwóch lat pozbawienia wolności.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Coś takiego… To już upaińcy fajerwerków się nie boją? odżyli, nabrali tłuszczu, pełno ich w galeriach handlowych, biedronkach i innych sklepach z tanim alkoholem.