W tym roku nie zrobimy zakupów w Wigilię 24 grudnia, sklepy będą zamknięte. Sejm zdecydował

Klienci na ruchomych schodach w galerii handlowej Vivo Lublin
Sklepy w Wigilię i Boże Narodzenie | fot. Dominik Wąsik

Posłowie zagłosowali za projektem ustawy wprowadzającym zmiany w harmonogramie niedziel handlowych. W grudniu będą dwie niedziele handlowe, jednak zmieniają się ich terminy. Sklepy w Wigilię 24 grudnia będą zamknięte.

Sklepy będą otwarte w dwie inne grudniowe niedziele

Przypomnijmy, że zgodnie z obecną ustawą o ograniczeniu handlu w niedzielę w grudniu dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie powinny być handlowe. W tym roku niedziele handlowe przypadają na 17 grudnia i 24 grudnia. Problem w tym, że niedziela 24 grudnia to Wigilia Bożego Narodzenia.

Branża handlowa apelowała o zmianę przepisów i wyznaczenie dodatkowej niedzieli handlowej w grudniu, zamiast tej 24 grudnia.

Projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości zakładał, że zamiast 24 grudnia, zakupy zrobimy 10 grudnia. PiS założył jednak pewne ograniczenia: 10 grudnia zakupy moglibyśmy zrobić jedynie do godziny 14:00.

Projekt PiS został odrzucony, zaś posłowie zajęli się ustawą autorstwa Polski 2050, która nie wprowadza ograniczeń co do godzin otwarcia: sklepy 10 grudnia będą mogły być otwarte w standardowych godzinach.

Zobacz także: Niedziele handlowe 2023 – KALENDARZ. Kiedy sklepy są otwarte?

Sejm zdecydował o objęciu Wigilii zakazem handlu

Podczas środowego (29.11) posiedzenia Sejmu, posłowie przegłosowali projekt Polski 2050. W głosowaniu wzięło udział 441 posłów. Zmianę ustawy poparło 429 parlamentarzystów, nikt nie był przeciw, a 12 posłów wstrzymało się od głosu.

Tak głosowały poszczególne kluby:

  • PiS: 179 głosów za, 12 nie głosowało
  • KO: 152 głosów za, 5 nie głosowało
  • Polska 2050: 33 głosów za
  • PSL: 31 głosów za, 1 nie głosowała
  • Lewica: 26 głosów za
  • Konfederacja: 5 głosów za, 12 wstrzymało się, 1 nie głosowała
  • Kukiz15: 3 głosów za

Aby ustawa weszła w życie, akceptację musi wyrazić jeszcze Senat i prezydent.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.