W tym miejscu sypią się mandaty. Do tej pory wystawiono ponad 2,2 tys. mandatów na kwotę blisko 500 tys. złotych

Straż miejska
Straż miejska | fot. Dominik Wąsik

Sypią się mandaty za wjazd na Stare Miasto w Lublinie. Kierowcy regularnie i hurtowo lekceważą zakaz wjazdu, straż miejska ma żniwa. Do tej pory strażnicy wystawili ponad 2,2 tys. mandatów na kwotę blisko 500 tysięcy złotych.

Sypią się mandaty dla kierowców za wjazd na Stare Miasto

Od 1 marca 2023 r. wjazd i wyjazd na teren Starego Miasta pilnują dwie kamery: przy ul. Noworybnej i Olejnej. Kamery rejestrują obraz w wysokiej rozdzielczości i przesyłają go do modułu analitycznego, który wykrywa i rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdów, po czym następnie porównuje z bazą danych pojazdów uprawnionych do wjazdu na ten teren.

O tym pisaliśmy tu: Mandat do 500 złotych i 8 punktów karnych. Kamery skanują tablice rejestracyjne i wysyłają do Straży Miejskiej

Skuteczność systemu kontrolującego wjeżdżające samochody na teren Starego Miasta jest bardzo duża, o czym świadczą statystyki. Od 1 marca 2023 r. do 22 kwietnia 2024 r. funkcjonariusze straży miejskiej wystawili na nieuważnych kierowców łącznie 2 212 mandatów na kwotę 480 950 zł. W ciągu trzynastu miesięcy udzielili 426 pouczeń.

„W 392 sprawach prowadzimy czynności wyjaśniające. W przypadku 70 spraw skierowaliśmy wnioski o ukaranie do sądu ze względu na odmowę przyjęcia mandatu” – mówi Robert Gogola, rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie.

Kamera na wjeździe na Stare Miasto w Lublinie
Kamera na wjeździe na Stare Miasto w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Wjazd na Stare Miasto tylko dla uprawnionych

Wjazd na Stare Miasto w Lublinie możliwy jest wyłącznie dla jego mieszkańców na podstawie wydanych identyfikatorów. Resztę stanowią dokumenty czasowe wydane dla hoteli, instytucji kultury, na okoliczność ślubów lub w związku z remontami.

Do tego na Stare Miasto mogą wjeżdżać pojazdy zaopatrzenia (w godz. 6-11), pojazdy służb komunalnych, straż miejska, policja oraz taksówki przewożące osoby starsze, bądź z niepełnosprawnościami.

Za niestosowanie się do znaku zakazu ruchu grozi 8 punktów karnych i mandat od 20 do 500 zł.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.