W nocy nad Lublin nadciągną burze z ulewami. Spadnie nawet 40 litrów deszczu na metr kwadratowy

wyładowanie atmosferyczne
Pioruny | fot. Adobe Stock

Synoptycy ostrzegają przed silnym deszczem z burzami, które wystąpią w nocy z czwartku na piątek w Lublinie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe dla naszego regionu.

Prognoza burz na noc 8/9 września

W nocy z czwartku na piątek (8/9.09) Polska znajdować się będzie pod wpływem niżu z aktywnymi frontami atmosferycznymi, tylko północno-wschodnie krańce znajdować się będą pod wpływem wyżu z centrum w rejonie Estonii. Od zachodu napływać będzie dość ciepłe powietrze polarne morskie.

Burze występować będą na południu i zachodzie kraju, przemieszczając się do centrum. Będą kontynuacją burz powstałych w godzinach późno popołudniowych i wieczornych. Największa aktywność burz przypadać będzie na pierwszą połowę nocy. Burzom towarzyszyć wtedy mogą silne opady deszczu. Początkowo niewykluczony także opad drobnego gradu.

Burze będą przemieszczać się z południa na północ i północny wschód. Strefa opadów konwekcyjnych w drugiej połowie nocy przesunie się na północny wschód kraju. W pasie od woj. pomorskiego, przez Kujawy i Mazowsze, po woj. lubelskie i podkarpackie wciąż będą występować opady, ale bez burz (opady jednostajne).

Do 40 litrów deszczu

Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 25 mm do 35 mm, lokalnie 40 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad.

Prognozowane opady podczas burz mogą przekraczać 40 litrów na metr kwadratowy i powodować punktowo gwałtowne wzrosty przy przekroczonych stanach umownych oraz lokalne podtopienia na obszarach zurbanizowanych.

Zobacz także: Koniec spokojnej pogody. Na horyzoncie ochłodzenie i opady deszczu

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.