W najbliższych dniach czeka nas prawdziwy rollercoaster pogodowy. Wiatr, deszcz i śnieg

Prognozowane opady w środę 4 stycznia, godz. 20:00
Prognozowane opady w środę 4 stycznia, godz. 20:00 | fot. WXCHARTS

Przed nami coraz więcej opadów deszczu, a na północnym – wschodzie przejściowo deszczu ze śniegiem, które w trakcie bieżącej i jutrzejszej doby będą przetaczać się przez Polskę. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pogodowe.

Dwa dni, dwa niże nad Polską

Od zachodu nad Polskę nasuwa się niż „Axel”, który w nocy ze środy na czwartek i w czwartek przyniesie przejściowe ocieplenie, pochmurną pogodę i intensywne opady deszczu, tylko na północy kraju przejściowo pojawi się deszcz ze śniegiem. Wraz z wędrującym niżem zwiększy się różnica ciśnienia i będzie mocno wiało, w porywach nawet do 80 km/h.

Prognozowane opady deszczu w środę 4 stycznia, godz. 20:00
Prognozowane opady deszczu w środę 4 stycznia, godz. 20:00

Wietrznie i deszczowo

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym wiatrem dla części województwa lubelskiego: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, kraśnicki, lubartowski, lubelski, Lublin, łęczyński, opolski, puławski, rycki, świdnicki, tomaszowski, zamojski i Zamość.

„Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich” – czytamy w ostrzeżeniu IMGW. Ostrzeżenie obowiązuje od czwartku 5 stycznia od godz. 3:00 do północy.

Temperatura jednak nie będzie zimowa, zarówno w nocy ze środy na czwartek, jak i w czwartek będzie znacznie powyżej zera; nawet do 8°C w Lublinie.

Temperatura spadnie poniżej zera

Niestety, już w nocy z czwartku na piątek pogoda zmieni się diametralnie. Za frontem chłodnym z północy Europy napłynie mroźne powietrze, co będzie skutkowało znacznymi spadami temperatury poniżej zera i dodatkowo opadami śniegu i deszczu ze śniegiem w wielu rejonach północnej i wschodniej Polski. Tam też istnieje również ryzyko oblodzenia dróg i chodników.

Prognozowane opady deszczu w czwartek 5 stycznia, godz. 17:00
Prognozowane opady deszczu w czwartek 5 stycznia, godz. 17:00

Niż „Benito”

W piątek na wschodzie kraju utrzyma się mróz, pojawi się też więcej przejaśnień, a od zachodu znowu będzie nasuwał się niż „Benito” z aktywnym frontem ciepłym. Przemieszczanie się wspomnianego niżu z zachodu na wschód kraju będzie w piątek i w sobotę skutkowało opadami śniegu, przechodzącymi w deszcz ze śniegiem i deszcz, przejściowo pojawią się opady marznące powodujące gołoledź.

Prognozowane opady deszczu i śniegu w piątek 6 stycznia, godz. 20:00
Prognozowane opady deszczu i śniegu w piątek 6 stycznia, godz. 20:00

Przez długi weekend aż do połowy przyszłego tygodnia, Polska będzie pod wpływem dwóch skrajnie różnych mas powietrza, mroźnej z opadami śniegu na północnym wschodzie i znacznie cieplejszej na pozostałym obszarze.

Prognozowany przyrost warstwy śnieżnej w sobotę 7 stycznia, godz. 5:00
Prognozowany przyrost warstwy śnieżnej w sobotę 7 stycznia, godz. 5:00

Źródło: IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.