W Lublinie trwa hulajnogowa samowolka. Użytkownicy i operatorzy parkują, gdzie tylko chcą

Hulajnogi zaparkowane na środku chodnika na ul. Zamojskiej
Hulajnogi zaparkowane na środku chodnika na ul. Zamojskiej | fot. Dominik Wąsik

Przepisy dotyczące hulajnóg elektrycznych, które stały się zmorą miast turystycznych takich jak Lublin, niewiele dały. Hulajnogi wciąż porozrzucane są po całym mieście, nierzadko blokując przejście pieszym. Problem z prawidłowym parkowaniem hulajnóg mają również sami operatorzy.

Parkują hulajnogi byle gdzie

Trwającą w Lublinie hulajnogową samowolkę można zobaczyć na każdym kroku. Hulajnogi są pozostawiane przez użytkowników tam, gdzie im wygodniej: środek chodnika, przy lub na przejściu dla pieszych, na trawniku. Tymczasem przypomnijmy, że zgodnie z nowymi przepisami tego typu samowolka miała się skończyć. Regulacje zawarte w ustawie zabraniają m.in. pozostawiania hulajnóg elektrycznych i urządzeń transportu osobistego na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi. Przepisy są jednak notorycznie łamane.

Jeszcze nim w życie weszły ogólnopolskie przepisy, poruszanie się hulajnogami elektrycznymi starali się ucywilizować pracownicy Zarządu Dróg i Mostów, wyznaczając w całym mieście tzw. strefy mobilności. Na terenie Lublina wyznaczono łącznie 100 parkingów dla hulajnóg. Po skończonej podróży można zostawić tam hulajnogi. Punkty miały m.in. zapobiec porzucaniu ich na chodnikach czy w koszach na śmieci. Znaczna część lokalizacji parkingów to bezpośrednie sąsiedztwo przystanków komunikacji miejskiej bądź stacji Lubelskiego Roweru Miejskiego.

Zobacz także: Lublin stawia kolejne miejsca parkingowe dla hulajnóg. Łącznie ma być ich 100 – lista

„Istotnym krokiem na rzecz porządkowania na gruncie lokalnym sposobu korzystania z hulajnóg było podpisanie porozumienia z operatorami hulajnóg — firmami BOLT i blinkee.city. Stało się ono podstawą do wyznaczenia w Lublinie miejsc z obniżoną do 12 km/h prędkością poruszania się hulajnóg. Na wskazanych obszarach aplikacja nie pozwala użytkownikom jechać powyżej ustalonej prędkości. Wspólne działania miasta i operatorów dotyczą także wyznaczenia przestrzeni z zakazem parkowania” – mówi Izolda Boguta z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Kwestia parkowania hulajnóg jest regulowana przez ustawę Prawo o Ruchu Drogowym. Artykuł 47 ust 3 tego dokumentu mówi, że dopuszcza się postój roweru, hulajnogi elektrycznej lub urządzenia transportu osobistego na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca — jak najbliżej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, przy zachowaniu 1,5 m szerokości chodnika dla pieszych.

Pozostawianie pojazdów w sposób odbiegający od opisanych zasad i w sposób realnie zagrażający bezpieczeństwu ruchu drogowego lub pieszych może zakończyć się odholowaniem. Przypadki takie można zgłaszać policji lub straży miejskiej, jako służb egzekwujących przestrzeganie prawa ruchu drogowego.

Strażnicy miejscy z Lublina od sierpnia do końca grudnia 2021 r. podjęli 107 interwencji dotyczących hulajnóg. Wystawili łącznie 16 mandatów na łączną kwotę 1550 złotych, oraz odholowano 4 nieprawidłowo zaparkowane hulajnogi.

Zobacz także: Posypią się mandaty dla użytkowników hulajnóg i rowerzystów. Kary od 20 do 500 złotych

Operatorzy hulajnóg też nie są święci

Nie tylko użytkownicy hulajnóg elektrycznych nie umieją stosować się do przepisów. Dziś jeden z operatorów hulajnóg na minuty zaparkował urządzenia w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Chodzi o skrzyżowanie ul. Krakowskie Przedmieście z ul. Kołłątaja. Po drugiej stronie ulicy znajduje się specjalnie wyznaczone miejsce do pozostawienia hulajnóg, lecz operator najwidoczniej nie był tego świadomy.

„W tym przypadku operator nie zastosował się do zapisów porozumienia, ani do zapisów ustawy, choć prawidłowo zachował odpowiednią ilość chodnika wolną dla pieszych. Operator zostanie poproszony o wyjaśnienia” – komentuje Izolda Boguta. „Wszystkie przypadki nieprawidłowego parkowania pojazdów można zgłaszać Straży Miejskiej” – dodaje.

Hulajnogi Bolt zaparkowane w miejscu do tego nieprzeznaczonym
Hulajnogi Bolt zaparkowane w miejscu do tego nieprzeznaczonym | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.