Posypią się mandaty dla użytkowników hulajnóg i rowerzystów. Kary od 20 do 500 złotych

Parking dla elektrycznych hulajnóg na Placu Wolności | fot. Dominik Wąsik
Parking dla elektrycznych hulajnóg na Placu Wolności | fot. Dominik Wąsik

30 sierpnia wchodzi w życie rozporządzenie rozszerzające uprawnienia straży miejskiej do nakładania mandatów. Użytkownicy hulajnóg i rowerzyści muszą mieć się na baczności!

Straż miejska wlepi mandaty za nieprawidłowe korzystanie z hulajnóg i rowerów

W poniedziałek 30 sierpnia wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca 2021 r. Daje ono dodatkowe uprawnienia strażnikom miejskim i gminnym.

Najważniejsze zapisy oprócz nowych uprawnień dla strażników, dotyczą poruszania się po chodnikach przy pomocy urządzeń transportu osobistego, czyli np. hulajnóg.

Jazda po chodniku hulajnogą, rowerem czy np. na rolkach dopuszczona jest tylko warunkowo. Możliwe jest to wyłącznie, gdy chodnik przebiega wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje tam wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów.

W takich miejscach należy ustępować miejsca pieszym, nie utrudniać im poruszania się, a prędkość ma być zbliżona do tej, z którą piesi się poruszają. To wyklucza np. brawurowe wyprzedzanie grup ludzi na chodnikach.

Za co straż miejska będzie mogła dać mandat?

Od 30 sierpnia, jeśli użytkownik urządzenia transportu osobistego (UTO) nie ustąpi pierwszeństwa lub będzie jechał ze zbyt dużą prędkością, strażnicy miejscy będą mogli nałożyć mandat.

ZOBACZ TAKŻE: Za co można dostać mandat jeżdżąc hulajnogą elektryczną?

Przepisy zakładają możliwość ukarania rowerzystów, użytkowników hulajnóg, deskorolek, itd. jeśli poruszają się oni po chodniku i nie jadą z prędkością zbliżoną do ruchu pieszych. Przyjmuje się, że jest to ok. 6 km/h.

Osoby na hulajnogach mają także obowiązek ustępować pierwszeństwa pieszym. Zabroniona jest także jazda w dwie osoby i ze zwierzęciem. W przypadku złamania przepisów straż miejska będzie mogła ukarać mandatem od 20 do 500 zł.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.