W Lublinie samochód elektryczny "zatankujesz" szybko i za darmo. Otwarto drugą stacje

stacja ładowania samochodów elektrycznych lublin
cof

W Lublinie oficjalnie otwarto drugą stację ładowania samochodów elektrycznych. Znajduje się ona na podziemnym parkingu Ikei. Docelowo w naszym mieście mogłoby powstać nawet 200 takich ładowarek.

 

Na całym świecie, również w Polsce, widać rosnące zainteresowanie pojazdami elektrycznymi. Jednak dla wielu Polaków są tylko marzeniem. Na zakup nowego samochodu trzeba przeznaczyć ok. 150 tys. zł. Takie auto też ma swoje ograniczenia, mowa tu o zasięgu oraz możliwości jego naładowania.

 

Gdzie można „zatankować”?

W Lublinie funkcjonują już dwa miejsca, w których bezpłatnie możemy naładować swój samochód prądem. Pierwsza stacja ładowania powstała w Tarasach Zamkowych w 2015 r. Drugą oficjalnie otwarto 3 października na podziemnym parkingu sklepu Ikea Lublin i Skende Shopping.

 

Łącze o mocy 22kW umożliwia naładowanie akumulatorów samochodu nawet na 150 kilometrów w niespełna dwie godziny – w standardowym gniazdku ładowanie baterii do pełna trwa około sześciu godzi. Przy każdej z dwóch zamontowanych stacji mogą jednocześnie ładować się dwa samochody elektryczne, co daje możliwość jednoczesnego ładowania czterech aut.

 

Proces ładowania samochodu elektrycznego jest bardzo prosty i sprowadza się do podłączenia odpowiednio dostosowanego samochodu elektrycznego do punktu ładowania. W każdym ze słupków są dostępne dwa gniazda ładowania. Ładowanie można przerwać w każdej chwili i rozpocząć je na nowo w innej lokalizacji.

 

Eko-Lublin

Rynek samochodów elektrycznych jest młody, ale liczba pojazdów elektrycznych w Lublinie dynamicznie się zwiększa. Obecnie w mieście zarejestrowanych jest 201 pojazdów hybrydowych i 84 elektrycznych. Do tego należy doliczyć 69 trolejbusów należących do Zarządu Transportu Miejskiego.

 

Przypomnijmy, że przejazd samochodem elektrycznym kosztuje około 7 gr za kilometr, czyli 7 zł za 100 km. W przypadku takiego samego pojazdu, ale wyposażonego w napęd spalinowy, cena ta rośnie pięciokrotnie.

 

Więcej ładowarek

Władze miasta już myślą o stworzeniu sieci ładowarek w całym mieście. – Prezydent Lublina podpisał list intencyjny w sprawie rozwoju elektromobilności w mieście. Na ten moment mogą za darmo parkować w strefie płatnego parkowania – mówi Beata Jędrzejewska-Kozłowska z Biura Zarządzania Energią UM Lublin.

Docelowo w naszym mieście mogłoby powstać nawet 200 takich ładowarek.

 

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.