Lublin: Pierwsza bezpłatna stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Tarasach Zamkowych

Lublin: Pierwsza bezpłatna stacja ładowania pojazdów elektrycznych w Tarasach Zamkowych - Spotted Lublin - najnowsze wiadomości z Lublina
Kolejny krok w kierunku popularyzacji ekologicznych środków transportu? Lublin doczekał się bezpłatnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Znajduje się ona na parkingu centrum handlowo-rozrywkowego Tarasy Zamkowe. Korzysta już z niej właściciel pierwszego zarejestrowanego w Lublinie w pełni elektrycznego samochodu.

Pojazdy napędzane silnikiem elektrycznym są ciche, tanie w eksploatacji i – co najważniejsze – nie emitują spalin. Mają jednak stosunkowo niewielki zasięg i wymagają częstego ładowania, a takich miejsc w całej Polsce wciąż jest jak na lekarstwo.

Stacja ladowania w Tarasach Zamkowych_w1
Stacja ładowania pojazdów w Tarasach Zamkowych

Pełny akumulator wystarcza na przejechanie, w zależności od stylu jazdy, od 60 do 100 km, dlatego każdy punkt szybkiego ładowania jest dla posiadaczy pojazdów napędzanych prądem ogromnym udogodnieniem – mówi dr Arkadiusz Małek, dyrektor Działu Rozwoju w Lubelskim Parku Naukowo-Technologicznym, właściciel pierwszego zarejestrowanego w Lublinie w pełni elektrycznego samochodu. – Cieszę się, że pierwsza w naszym mieście stacja ładowania pojazdów elektrycznych powstała właśnie w Tarasach Zamkowych. Centrum handlowe ma doskonałą lokalizację, a dodatkowym atutem jest to, że można zostawić samochód podłączony do terminala i udać się na zakupy – dodaje dr Małek.

Chcą promować ekologiczne rozwiązania

Jak podaje IBRM Samar, w 2014 roku w Polsce zarejestrowano zaledwie 83 nowe samochody elektryczne. Oczywiście, jeżeli dodamy do tego samochody używane i sprowadzane z zagranicy, liczba ta będzie większa. Nie zmienia to jednak faktu, że tego typu pojazdy są wciąż ewenementem na naszych drogach.

Uruchamiając bezpłatną stację ładowania pojazdów, chcieliśmy choć trochę przyczynić się do popularyzacji ekologicznej komunikacji w naszym mieście. Braliśmy też pod uwagę posiadaczy elektrycznych samochód, którzy przyjeżdżają do Lublina z innych miast i dotychczas nie mieli gdzie podładować swoich pojazdów – mówi Marta Drzewiecka, Center Manager Tarasów Zamkowych. – Udostępniony terminal umożliwia zarówno ładowanie jednofazowe, jak i szybkie ładowanie trójfazowe. Kartę dostępu do terminalu można odebrać w Biurze Parkingu – dodaje Marta Drzewiecka.

Pomysł zainstalowania bezpłatnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Tarasach Zamkowych wpisuje się w ekologiczny wizerunek centrum handlowo-rozrywkowego, które zostało zaprojektowane tak, aby naturalnie współgrać z sąsiedztwem terenów zielonych oraz lubelskim Starym Miastem. Stąd m.in. pomysł na „zielony dach” z unikalnymi widokami na Zamek i obszary dawnego Stawu Królewskiego.

Tarasy Zamkowe są też pierwszym centrum handlowym w Polsce, które uzyskało certyfikat BREEAM Excellent dla fazy projektowej, a dodatkowo znalazło się na tzw. „shortliście” prestiżowego konkursu BREEAM Awards 2015. Standardy certyfikatu BREEAM zastosowane przy projektowaniu, tworzeniu i późniejszej eksploatacji Tarasów Zamkowych w Lublinie obejmują m.in.: redukcję zużycia energii o 36,4 proc., redukcję zużycia wody o 55 proc., redukcję emisji gazów cieplarnianych o 35 proc. oraz zapewnienie zdrowszego środowiska dla pracowników.

materiały prasowe

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.