W Lublinie można już badać próbki na obecność koronawirusa SARS-CoV-2

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Walka z wirusem wkracza w nową fazę. Próbki od potencjalnie zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 będą od dziś poddawane badaniu także w Lublinie.

W naszym regionie w związku z podejrzeniem zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 pod obserwacją w szpitalach przebywa obecnie 6 osób. Nadzorem epidemiologicznym objętych jest 278 osób. Zaś jedna osoba została poddana kwarantannie.

Czytaj także: Sześć osób z podejrzeniem koronawirusa w szpitalach w województwie lubelskim

Od dziś (piątek 6 marca) próbki od pacjentów, u których podejrzewa się obecność koronawirusa SARS-CoV-2 nie trzeba będzie wozić do Warszawy. Będą badane w laboratorium w Lublinie.

W siedzibie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie przy ul. Pielęgniarek 6 rozpoczęło działalność laboratorium analityczne przygotowane do badania próbek pobranych od osób u których podejrzewa się obecność wirusa SARS-CoV-2.

„Laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublinie rozpoczyna diagnostykę koronawirusa SARS-CoV-2. Badania diagnostyczne będą prowadzone wyłącznie na zlecenie szpitalnych oddziałów zakaźnych” – czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Laboratoria diagnozujące obecność koronawirusa w Polsce

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 z chińskiego Wuhanu, który wywołuje chorobę COVID-19 prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce: Warszawie (2), Olsztynie, Wrocławiu, Gdańsku, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu i Lublinie. W przyszłym tygodniu próbki będzie można zacząć badać jeszcze w jednym laboratorium w Warszawie.

Śmiertelne przypadki koronawirusa na świecie

Najwięcej przypadków śmiertelnych koronawirusa odnotowano w Chinach (3014), ale także we Włoszech (107), Iranie (92), Korei Południowej (35), Stanach Zjednoczonych Ameryki (11), na pokładzie międzynarodowego przewoźnika (Japonia) (6), Japonii (6), Francji (4), Australii (2), Filipinach (1), San Marino (1), Hiszpanii (1), Tajwanie (1) i Tajlandii (1).

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.