Lublin będzie miał nowy cmentarz. Będzie większy od tego na Majdanku

IMG 20171025 152806
Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Trwają prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla budowy nowego cmentarza komunalnego w Lublinie. Ma być większy od tego na Majdanku.

Nowy cmentarz na Sławinie

Teren przewidziany pod nowy cmentarz komunalny zlokalizowany u zbiegu ulic Zelwerowicza i Bohaterów Września w Lublinie zajmuje powierzchnię ok. 50 ha. Rezerwa terenu pod ten cel była ujęta już w planie ogólnym z 1986 r. oraz uwzględniona w studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uchwalonym w 2000 r., a także potwierdzona w obecnie obowiązującym studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego z 2019 r.

„Obecnie dla tego terenu opracowany jest projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który przechodzi procedurę formalno- prawną. Projekt planu jest w fazie przed drugim wyłożeniem do wglądu publicznego. Dopiero wejście w życie planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego, jako aktu prawa miejscowego, umożliwi w przyszłości realizację cmentarza komunalnego” – wyjaśnia Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Założenie przestrzenne nowego cmentarza zakłada układ parkowo- cmentarny, oparty na ukształtowaniu terenu uwzględniającym suchą dolinę. Zakłada ok. 120 tys. miejsc pochówków, które szacunkowo mają zaspokoić potrzeby miasta na około 55 lat.

W obszarze cmentarza będą zlokalizowane obiekty towarzyszące – domy pogrzebowe, kaplice wyposażone w katakumby i kolumbaria oraz inne obiekty, wynikające z ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. W planach jest także budowa spopielarni zwłok na tym terenie.

W sąsiedztwie projektowanego cmentarza wyznaczono strefy parkingowe, w których łącznie może zostać zlokalizowanych ok. 1200 miejsc parkingowych.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.