Ważny temat? Prześlij newsa!

W Kraśniku planują budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce. Ma pozwolić na uniezależnienie energetyczne regionu

Spotted Lublin

  • Data publikacji: 25 sierpnia 2022, 09:35
  • Region

Na terenie miasta i gminy Kraśnik planują budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce o mocy od 300 do 500 MW. W ramach „GreenZero Park Kraśnik” ma powstać również fabryka do produkcji nanopowłok. GreenZero Park Kraśnik W środę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie podpisano list intencyjny w sprawie współpracy między samorządami, inwestorem i Politechniką Lubelską […]

Na terenie Kraśnika planują budowę farmy fotowoltaicznej i powierzchni 500 ha

Na terenie Kraśnika planują budowę farmy fotowoltaicznej i powierzchni 500 ha | fot. Adobe Stock

Na terenie miasta i gminy Kraśnik planują budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce o mocy od 300 do 500 MW. W ramach „GreenZero Park Kraśnik” ma powstać również fabryka do produkcji nanopowłok.

GreenZero Park Kraśnik

W środę w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie podpisano list intencyjny w sprawie współpracy między samorządami, inwestorem i Politechniką Lubelską w zakresie utworzenia „GreenZero Park Kraśnik”. Inwestycja ma powstać na terenie gminy i miasta Kraśnik, między obecną strefą ekonomiczną, a Fabryką Łożysk Tocznych.

Priorytetową częścią inwestycji jest stworzenie farmy fotowoltaicznej (docelowo ok. 500 ha), co czyniłoby ją jedną z największych w Polsce. Realizacja projektu, który ma ruszyć w 2023 roku, przyczyni się do uniezależnienia energetycznego regionu.

„Uczestniczymy w ważnym procesie transformacji energetycznej, który swoim zasięgiem ma objąć całą Polskę i Europę. Myśląc o przyszłości, chcemy stworzyć strefę zeroemisyjną, zieloną strefę przemysłową” – zaznaczał Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego.

W założeniu na kolejnych etapach inwestycji w parku mają być lokowane kolejne fabryki. Wymóg jest jeden – ich procesy produkcyjne muszą być zero- lub niskoemisyjne. Przedstawiciele zakładają, że do 2050 roku zaoszczędzą dzięki temu 10 mln ton CO2.

Jako pierwszy moduł powstanie fabryka do produkcji nanopowłok. Technologia ta może być wykorzystywana do pozyskiwania energii słonecznej, ale także do jej magazynowania i użytkowania w klimatyzacji czy oświetleniu.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Grecoo
2 lat temu

Strefa Zero emisyjna a w Kraśniku są tylko dwie ładowarki publiczne samochodów elektrycznych. Jedna to Orlen a druga hotel Kmicic. Na Fabrycznym nie ma żadnej. Miasto wycofało się z umieszczenia takiej ładowarki na nowym, zmodernizowanym rondzie. Porażka.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check