W kościołach nie będą weryfikowane certyfikaty covidowe. KEP: „Nie ma narzędzi prawnych”

msza ksiądz kielichy kościół shutterstock
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Nie ma żadnych narzędzi prawnych, żeby kogokolwiek weryfikować, czy ma paszport covidowy lub jakieś inne zaświadczenie potwierdzające wykonany test – powiedział rzecznik Episkopatu ks. Leszek Gęsiak.

Limity w kościołach

Podczas ostatniej konferencji rządu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że od 15 grudnia będą obowiązywać nowe obostrzenia. Od tego dnia zmienią się m.in. limity osób w sklepach, restauracjach, hotelach, oraz kościołach z 50 proc. do 30 proc. Nowe limity nie dotyczą osób niezaszczepionych, o ile właściciel obiektu wskaże, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

W czasie czwartkowego (9.12) spotkania z dziennikarzami rzecznik Konferencja Episkopatu Polski powiedział, że „prawo nie przewiduje żadnej możliwości weryfikowania paszportów covidowych czy jakiś innych zaświadczeń, które mogłyby potwierdzić zrobiony test”. Zwrócił uwagę, że kwestia ta nie dotyczy tylko kościołów, ale także komunikacji miejskiej, galerii handlowych czy kin.

„Nie ma na razie takich instrumentów prawnych, które pozwoliłyby komukolwiek na taką weryfikację” – powiedział rzecznik KEP, ks. Leszek Gęsiak. – „Na razie nie ma takich praktycznych wytycznych, a zatem pozostaje to, co obowiązuje do tej pory, czyli odwoływanie się do uczciwości, roztropności i zdrowego rozsądku tych wszystkich, którzy przychodzą na nabożeństwa czy liturgie” – wskazał.

Zobacz także: Nowe obostrzenia covidowe na święta od 15 grudnia. Co się zmienia? Poznaliśmy szczegóły

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dobrze, że można jeszcze chociaż do kościoła pójść… ale już się obawiam, że w przepisach wymyślą jakieś obejście, żeby tam również wprowadzić prawa, które jeszcze nie tak dawno praktykował pan z wąsem. Segregacja taka sytuacja.