Nowe obostrzenia covidowe na święta od 15 grudnia. Co się zmienia? Poznaliśmy szczegóły

Minister zdrowia Adam Niedzielski
Minister zdrowia Adam Niedzielski | fot. Ministerstwo Zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zwołał na dziś 7 grudnia konferencję prasową poświęconą nowym obostrzeniom covidowym, które mają obowiązywać od 15 grudnia.

– MATERIAŁ AKTUALIZOWANY –

Konferencją prasową dotyczącą nowych obostrzeń zaplanowano na 7 grudnia na godz. 13:00. W spotkaniu ma wziąć udział minister zdrowia Adam Niedzielski.

Nowe obostrzenia od 15 grudnia

Od 15 grudnia zmniejszenie limitu osób z 50 proc. do 30 proc. w kościołach, lokalach gastronomicznych, hotelach i obiektach kulturalnych takich, jak np.: kina (w kinach dodatkowo zakaz konsumpcji), teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, a także podczas koncertów i widowisk cyrkowych, jak również w obiektach sportowych, jak baseny i aquaparki.

„Od 15 grudnia obniżamy limity obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach do 30%. Zwiększenie limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych. W kinach, teatrach, obiektach sportowych, sakralnych limit obłożenia to 30%” – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Limit nie dotyczy osób zaszczepionych. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę, który będzie musiał udowodnić, że weryfikuje certyfikaty covidowe.

Od 15 grudnia zmniejszenie limitu pasażerów w transporcie publicznym do 75 proc. obłożenia.

Od 15 grudnia obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorujących na Covid-19 bez względu na posiadany certyfikat covidowy.

Od 15 grudnia zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia; 31 grudnia (Sylwester) i 1 stycznia (Nowy Rok) ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem osób zaszczepionych.

Od 15 grudnia wszystkie osoby, które przylatują do Polski spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test nie wcześniej niż 24 godz. przed przekroczeniem granicy.

Nauka zdalna w szkołach od 20 grudnia

Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna we wszystkich szkołach podstawowych i średnich. Po tym terminie uczniowie wracają do nauki stacjonarnej w szkołach.

„Zdecydowaliśmy się, aby kilka dni, które poprzedzają ferie świąteczne wprowadzić naukę zdalną – będzie ona trwać do 9 stycznia” – poinformował Adam Niedzielski.

Szczegóły: Zdalne nauczanie od 20 grudnia. Jakie klasy przejdą na lekcje zdalne i do kiedy?

Obowiązkowe szczepienia od 1 marca

Od 1 marca medycy, nauczyciele i służby mundurowe będą podlegać obowiązkowi zaszczepienia się przeciw Covid-19.

„Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek szczepień dla 3 grup: medycy, nauczyciele i służby mundurowe” – zapowiedział szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.

„Będziemy robić wszystko, aby od 1 marca grupy zawodowe medyków, nauczycieli i służb mundurowych mogły pracować tylko wtedy, kiedy są zaszczepione” – doprecyzował Kraska.

Restrykcje dla niezaszczepionych

Brak dodatkowych obostrzeń dla osób niezaszczepionych, nie licząc limitu osób.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ciekawe kto was będzie leczył, uczył i dbał o wasze bezpieczeństwo jak masowo zaczną się zwolnienia przez te nakazy…. !

  2. Z tym cyrkiem covidowym jesteście wszyscy chorzy na umyśle.Wy już nie jesteście ludźmi tylko słudzy lucyfera który i tak zostanie pokonany przez Pana Jezusa!

  3. 2 lata później: teraz wojna na Ukrainie i zbrodnie covidowe do dziś nie rozliczone.