Uwaga na upały i burze z silnymi opadami deszczu! Ostrzeżenia IMGW na sobotę, 19 sierpnia

burza chmury pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami w województwie lubelskim. W sobotę 19 sierpnia zagrzmieć może między godziną 12:00 a 00:00. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia.

Burze w sobotę, 19 sierpnia

Burze w sobotę (19.08) wystąpią na obszarze prawie całego kraju. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, ze względu na słaby przepływ powietrza w wyższych warstwach atmosfery oraz duże zasoby wody w słupie powietrza (TPw do 45 mm) komórki burzowe będą generowały głównie silne opady deszczu.

Prognoza burzowa IMGW na sobotę, 19 sierpnia
Prognoza burzowa IMGW na sobotę, 19 sierpnia | fot. IMGW

Opis mapy: w obszarze 2 wystąpią burze z natężeniem opadu do 20 mm/h, sumami opadów do 35 mm, z niewielkim gradem i porywami wiatru do 65 km/h. Najsilniejsze opadowo burze spodziewane są w obszarze 3. Tutaj natężenie opadów może sięgać 30 mm/h, a sumy opadów punktowo do 50 mm. Lokalnie wystąpi grad (2-4 cm), a porywy wiatru mogą osiągać 75 km/h.

„Burze będą na ogół rozproszone, nie tworząc większych zorganizowanych struktur” – informuje IMGW.

IMGW ostrzega przed burzami i upałem

Przypomnijmy, że do niedzieli 20 sierpnia na obszarze Lubelszczyzny obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia wydane przez IMGW przed upałem. Temperatura maksymalna od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 20°C.

Szczegóły: Upał pozostanie z nami jednak na dłużej. IMGW przedłużył obowiązujące ostrzeżenia

Oprócz wysokich temperatur mieszkańcy województwa lubelskiego muszą również zwrócić uwagę na burze z gradem, którym mogą towarzyszyć intensywne opady deszczu. Synoptycy IMGW wydali właśnie ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia właśnie przed prognozowanymi burzami, które mogą przejść przez nasz region w sobotę, 20 sierpnia.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem zostało wydane dla powiatów: bialski, Biała Podlaska, kraśnicki, lubartowski, Lublin, lubelski, łęczyński, łukowski, opolski, parczewski, puławski, radzyński, rycki, świdnicki, włodawski.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 65 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMGW.

Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami z gradem zostało wydane dla powiatów: biłgorajski, Chełm, chełmski, hrubieszowski, janowski, krasnostawski, tomaszowski, Zamość, zamojski.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 75 km/h. Miejscami grad” – ostrzega IMGW.

Zobacz aktualne ostrzeżenia pogodowe IMGW.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.