Uwaga na burze z gradem! IMGW ostrzega mieszkańców woj. lubelskiego. Możliwe podtopienia

burza chmury pogoda
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alert pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Dziś na terenie województwa lubelskiego mogą wystąpić podtopienia.

Dziś Polska jest wpływem szybko odsuwającej się na wschód zatoki niżowej, a od południowego zachodu zaczyna się rozbudowywać klin wyżowy. Jesteśmy w polarnym morskim powietrzu, na południowym wschodzie cieplejszym. Na wyższych poziomach izobarycznych nad całą Polską jest zatoka niżowa.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia burz jest na południowym wschodzie i tam mogą być one najgroźniejsze, a głównym zagrożeniem będą opady deszczu. Duża wodność atmosfery w połączeniu z ograniczonym przepływem powietrza w środkowej troposferze może sprzyjać znacznym akumulacjom opadów, może spaść do 30 mm, lokalnie 40 mm deszczu, a na Lubelszczyźnie nawet do 50 mm.

Warunki nie będą sprzyjające generowaniu dużych wartości porywów wiatru, jednak nie można wykluczyć lokalnych porywów do 80 km/h. Burzom może towarzyszyć grad o średnicy do 3-4 cm. Im dalej na zachód i północny zachód, tym prawdopodobieństwo wystąpienia burz będzie spadać.

W centralnej i północnej Polsce opady nie powinny przekraczać 15-20 mm. Burze będą występować już od godzin porannych, a po południu i pod wieczór od zachodu dość szybko będą zanikać, najdłużej utrzymają się na południowym wschodzie.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.