Burze nad Lublinem! W niedzielę także może zagrzmieć [OSTRZEŻENIE IMGW]

Burza nad Lublinem
Burza nad Lublinem | fot. Dominik Wąsik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteo dla województwa lubelskiego. W naszym regionie prognozowane są burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu.

W niedzielę pogrzmi nad Lublinem

Cieplejsze powietrze obejmie w niedzielę (19.05) większość Polski (wyjątkiem będzie północny wschód i częściowo wschód Polski). Zwiększona wilgotność, większa niż wczoraj, sprzyjać będzie formowaniu się burz. Słaba do umiarkowanej prędkość wiatru w środkowej troposferze i niewielkie ścinanie wiatru prowadzić będą do rozwoju głównie pojedynczych komórek burzowych lub słabo zorganizowanych układów wielokomórkowych o dość krótkim czasie trwania.

Głównym zagrożeniem związanym z burzami będą silne opady deszczu. Podwyższona wilgotność powietrza w połączeniu z wolnym przemieszczaniem się burz sprawią, że miejscami całkowita wysokość opadów wynosić będzie do 25-35 mm, przy przejściowym ich natężeniu do około 10 mm/10 min. W mniejszym stopniu zagrożeniem będzie silny wiatr, ale punktowo możliwe będą porywy do 75 km/h. Możliwy będzie także mały grad, chociaż bardziej rozbudowanym komórkom towarzyszyć mogą opady gradu do 2-3 cm.

Aktywność burzowa przewidywana jest w godzinach popołudniowych. Mimo że spodziewana jest największa liczba burz w tym okresie, to nadal głównie będą to rozproszone komórki o dość lokalnym zasięgu. Burze będą przemieszczać się ogólnie z południowego zachodu na północny wschód oraz na północ.

Ostrzeżenie IMGW 19.05.2024

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia dla części woj. lubelskiego przed burzami pierwszego stopnia. Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 75 km/h. Lokalnie grad. Komunikat obowiązuje od godz. 15:00 do 23:00 w niedzielę, 19 maja.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami obowiązuje w powiatach: biłgorajski, janowski, kraśnicki, opolski, puławski i rycki. Mimo że IMGW nie wydał ostrzeżenia dla powiatu lubelskiego i Lublina, to wystąpienie burz jest prognozowane również u nas.

Prognoza burzowa IMGW na niedzielę, 19 maja 2024
Prognoza burzowa IMGW na niedzielę, 19 maja 2024 | fot. IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.