Usunięty pomnik założyciela KUL wróci na swoje miejsce. Właśnie przygotowują dla niego miejsce

Pomnik założyciela KUL wróci na skwer abp. Józefa Życińskiego
Pomnik założyciela KUL wróci na skwer abp. Józefa Życińskiego | fot. Dominik Wąsik

Usunięty ze skweru abp. Józefa Życińskiego przy CSK na początku grudnia 2022 r. pomnik założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego wróci w najbliższych tygodniach na swoje miejsce. Właśnie rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją skweru.

Pomnik założyciela KUL wróci na skwer przy CSK

Przypomnijmy, że pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, decyzją władz uczelni, został zabrany ze skweru abp. Józefa Życińskiego 8 grudnia 2022 r. Usunięty pomnik miał przejść renowację, a następnie posadowiony przed głównym wejściem głównego kampusu KUL przy Al. Racławickich.

Więcej: Przenieśli pomnik założyciela KUL. Kilka metrów dalej ma stanąć monument Lecha Kaczyńskiego

Kolejnego dnia głos w sprawie zabrał sam arcybiskup, który wydał specjalne oświadczenie. Wyszło na jaw, że KUL nie miał zgody od arcybiskupa na usunięcie pomnika, ale również zignorował wyraźny sprzeciw. Kilka dni później (15.12) prezydent Lublina, Metropolita Lubelski i Rektor KUL wydali oświadczenie, zgodnie z którym pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zostanie ponownie usytuowany na skwerze.

Więcej: Arcybiskup nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. Władze KUL zignorowały to i zrobiły po swojemu

W ubiegłym tygodniu miejsce, gdzie wcześniej był posadowiony pomnik założyciela KUL, zostało ogrodzone. O prowadzone prace dopytaliśmy rzecznika prasowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

„Pomnik aktualnie poddawany jest renowacji i zostanie ponownie posadowiony na skwerze abpa J. Życińskiego najprawdopodobniej 5 maja. Zgodnie z ustaleniami, oczekujemy na działania miasta Lublin, które zobowiązało się do rewitalizacji skweru przy udziale KUL” – mówi dr hab. Robert Szwed, rzecznik prasowy KUL.

Miasto zobowiązało się do rewitalizacji skweru, której projekt przewiduje m.in. wykonanie alejek z kostki granitowej, wymianę gruntu pod nowy trawnik czy ustawienie ławeczek. Wstępny szacunkowy koszt przebudowy skweru to około 500 tys. złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.