Arcybiskup nie wyraził zgody na usunięcie pomnika. Władze KUL zignorowały to i zrobiły po swojemu

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zniknął ze skweru abp. Józefa Życińskiego
Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zniknął ze skweru abp. Józefa Życińskiego | fot. Dominik Wąsik

Mimo zapewnień, że decyzja o przeniesieniu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego ze skweru abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich zapadła dawno, to okazuje się teraz, że KUL nie miał zgody arcybiskupa. Kuria wydała oświadczenie.

KUL nie posłuchał arcybiskupa

Wczoraj (8.12) informowaliśmy o usunięciu pomnika założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. Idziego Radziszewskiego ze skweru abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich. Władze uczelni zapewniały, że decyzja dotycząca usunięcia monumentu została podjęta dawno i nie była spowodowana planami posadowienia pomnika Lecha Kaczyńskiego kilka metrów dalej.

POWIĄZANE:

Dziś (9.12) głos w tej sprawie zabrał rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej, który wydał specjalne oświadczenie. Wyszło na jaw, że KUL nie miał zgody od arcybiskupa na usunięcie pomnika, ale również zignorował wyraźny sprzeciw.

„Decyzja o przeniesieniu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego, założyciela i pierwszego rektora KUL, została podjęta nie tylko bez wcześniejszej konsultacji, ale także bez zgody Księdza Arcybiskupa i pomimo wyraźnego sprzeciwu, który wyraził, gdy dowiedział się o takich planach” – oświadcza ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji Lubelskiej.

W dalszej części oświadczenia czytamy, iż „podjęcie tak ważnej decyzji wbrew wyraźnemu stanowisku Wielkiego Kanclerza należy uznać za wysoce niepokojące”. Arcybiskup podtrzymuje stanowisko, że pomnik ks. Idziego Radziszewskiego powinien pozostać na dotychczasowym miejscu, czyli na skwerze abp. Józefa Życińskiego.

„Miasto Lublin bardzo wiele zawdzięcza ks. Radziszewskiemu, założycielowi pierwszego uniwersytetu w naszym mieście. To właśnie także dzięki niemu Lublin jest dzisiaj cenionym ośrodkiem akademickim, miastem wielu uniwersytetów i szkół wyższych. Z tego powodu, zgodnie z decyzją poprzedniego Rektora i Wielkiego Kanclerza oraz za zgodą Rady Miasta, pomnik został umieszczony w przestrzeni miejskiej. Warto dodać, że monument sfinansowano ze składek społecznych przeprowadzonych w Polsce i za granicą” – czytamy.

Stanowisko arcybiskupa podzielają biskupi pomocniczy: bp Józef Wróbel, bp Artur Miziński, bp Adam Bab oraz biskupi seniorzy: bp Ryszard Karpiński i bp Mieczysław Cisło.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.