Przenieśli pomnik założyciela KUL. Kilka metrów dalej ma stanąć monument Lecha Kaczyńskiego

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zniknął ze skweru abp. Józefa Życińskiego
Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zniknął ze skweru abp. Józefa Życińskiego | fot. Dominik Wąsik

Władze uczelni zaprzeczają, by usunięcie pomnika założyciela Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ze skweru abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich miało związek z planowanym postawieniem nieopodal pomnika Lecha Kaczyńskiego.

Pomnik założyciela KUL zmienia lokalizację

Ciężki sprzęt wjechał w czwartek (8.12) na skwer abp. Józefa Życińskiego przy Al. Racławickich. W ruch poszły piły, młoty i łomy. Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego, ze względu na jego gabaryty, został podzielony na dwie części, a następnie wywieziony. Gdzie? Tego uczelnia nie ujawnia. W najbliższym czasie uczelnia będzie szukać firmy, która posadowi pomnik na terenie głównego kampusu KUL przy Al. Racławickich.

AKTUALIZACJA:

Pomnik założyciela i pierwszego rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego został zaprojektowany przez prof. Jerzego Fobera. Monument ks. Idziego Radziszewskiego odsłonięto dokładnie cztery lata temu, 8 grudnia 2018 r., w 100. rocznicę rozpoczęcia działalności uczelni. Koszt budowy pomnika sięgnął 200 tys. zł, a pieniądze te zebrano wśród darczyńców i sponsorów.

Stanie kolejny pomnik

Na skwerze abp. Życińskiego ma stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego. Zgodę na ustawienie monumentu upamiętniającego byłego prezydenta RP w październiku wydała Rada Miasta (15 radnych poparło projekt, 12 było przeciw, 3 się wstrzymało). Sam postument będzie miał 12 m długości i 4,1 m wysokości w najwyższym punkcie po prawej stronie.

POWIĄZANE:

Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zniknął ze skweru abp. Józefa Życińskiego
Pomnik ks. Idziego Radziszewskiego zniknął ze skweru abp. Józefa Życińskiego | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.