Urząd Miasta Lublin o nadchodzących wyborach prezydenckich. „Jest to dla nas wielkie wyzwanie”

Ratusz miejski w Lublinie
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Termin wyborów prezydenckich już znamy, teraz samorządy muszą rozpocząć przygotowania lokali wyborczych, aby przeprowadzić wybory w czasie epidemii w bezpieczny sposób.

Wybory prezydenckie 2020 z oficjalną datą. Odbędą się 28 czerwca i 12 lipca, o ile do rozstrzygnięcia potrzebna będzie druga tura wyborów. Głosowanie w wyborach prezydenckich odbędzie się metodą mieszaną – w lokalach wyborczych oraz dla chętnych – korespondencyjnie.

Zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego powinno być zgłoszone przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca.

W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca.

PKW przypomina, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju jak i za granicą dotyczy również ewentualnej II tury wyborów. Oznacza to, że w przypadku ewentualnego przeprowadzania ponownego głosowania pakiet wyborczy zostanie wysłany na adres wskazany w zgłoszeniu dokonanym przed pierwszym głosowaniem.

Mobilizacja przed wyborami prezydenckimi w Lublinie

Urząd Miasta Lublin zabrał głos w sprawie organizacji wyborów prezydenckich 2020, których pierwsza tura odbędzie się za nieco ponad trzy tygodnie.

„Urząd Miasta wykona wszystko co w jego mocy z poszanowaniem obowiązującego prawa, aby wybory na terenie naszego miasta zostały przeprowadzone. Mimo to, termin wyborów jest wyjątkowo trudny do zrealizowania dla urzędów miast biorąc pod uwagę całokształt zadań, które należy przygotować w normalnym trybie, w tym również zadania dodatkowe, których nie było dotychczas lub występowały na niewielką skalę.

Mamy 3 tygodnie do wyborów. Poznaliśmy ustawę i datę wyborów, jednak wciąż nie znamy aktów wykonawczych określających np. jakie wymogi sanitarne należy spełnić, jakie są wytyczne PKW co do głosowania korespondencyjnego, jakie środki finansowe gminy otrzymają na realizację zwiększonych zadań.

Dotychczas nie był przewidziany zakup dodatkowego wyposażenia i środków bezpieczeństwa do lokali wyborczych. Terminy czynności, które należy wykonać są radykalnie skrócone przy jednoczesnym zwiększeniu zadań oraz wprowadzeniu głosowania na innych zasadach niż dotychczas.

Ciężar obsłużenia głosowania korespondencyjnego przerzucono z Poczty Polskiej na samorządy. To trudne zadanie i może wywołać znaczne zamieszanie, zaczynając od dokonywania zgłoszeń, przygotowania pakietów wyborczych, dostarczenia do wyborcy a następnie przekazania do obwodowych komisji wyborczych. Wymaga to współdziałania z urzędem instytucji zewnętrznych w tym Poczty Polskiej, Krajowego Biura Wyborczego czy urzędników wyborczych podległych komisarzom wyborczym. To logistycznie utrudnia jego sprawne przeprowadzenie.”

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.