Upały mogą być śmiertelnym zagrożeniem! Nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w samochodzie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętych autach. Jeśli widzisz taki przypadek – zgłoś to od razu służbom!

Wysokie temperatury utrzymujące się od kilku dni dają się we znaki lublinianom. Większość szuka wytchnienia nad wodą lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy w zaparkowanych autach zostawiają dzieci lub zwierzaki.

Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji” – apeluje sierż.szt. Kamil Karbowniczek z biura prasowego lubelskiej policji.

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierze w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę.

Wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć” – dodaje sierż.szt. Karbowniczek.

Nie bądźmy obojętni!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Nie bójmy się zareagować. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje” – dopowiada rzecznik.

Jeśli widzimy, że maluch płacze, zachowuje się nienaturalnie, nie zastanawiajmy się. Wybijmy jak najszybciej szybę i wyciągnijmy dziecko. To samo tyczy zwierząt, które nie są przystosowane do takich temperatur.

Sprawdź, jak przetrwać upały. Czytaj więcej…WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.