Upały mogą być śmiertelnym zagrożeniem! Nie zostawiajmy dzieci ani zwierząt w samochodzie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Przez Polskę przechodzi fala upałów. Dlatego pod żadnym pozorem nie powinno się zostawiać dzieci i zwierząt w zamkniętych autach. Jeśli widzisz taki przypadek – zgłoś to od razu służbom!

Wysokie temperatury utrzymujące się od kilku dni dają się we znaki lublinianom. Większość szuka wytchnienia nad wodą lub w klimatyzowanych pomieszczeniach. Niestety, zdarzają się przypadki, gdy w zaparkowanych autach zostawiają dzieci lub zwierzaki.

Apelujemy, aby nie zostawiać w samochodzie, nawet na chwilę, dzieci i zwierząt. Przy upałach we wnętrzu pojazdu robi się swego rodzaju szklarnia, w której temperatura jest znacznie wyższa od tej na zewnątrz. Nie doprowadzajmy do takich niebezpiecznych sytuacji” – apeluje sierż.szt. Kamil Karbowniczek z biura prasowego lubelskiej policji.

Wydaje się, że nic złego nie powinno się stać jeśli pozostawimy śpiące dziecko lub zwierze w pojeździe na przysłowiową chwilę, by zrobić szybkie zakupy czy załatwić jakąś sprawę.

Wystarczy kilkanaście minut, aby w zamkniętym pojeździe temperatura wzrosła do poziomu, który może zagrażać naszemu życiu. Dzieci i zwierzęta siedzące w samochodzie mogą być wówczas narażone na przegrzanie, a nawet śmierć” – dodaje sierż.szt. Karbowniczek.

Nie bądźmy obojętni!

Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu, poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 112.

Nie bójmy się zareagować. Nasza szybka reakcja i zdecydowane działanie może w konsekwencji uratować czyjeś życie. Policjanci zwracają szczególną uwagę na takie sytuacje” – dopowiada rzecznik.

Jeśli widzimy, że maluch płacze, zachowuje się nienaturalnie, nie zastanawiajmy się. Wybijmy jak najszybciej szybę i wyciągnijmy dziecko. To samo tyczy zwierząt, które nie są przystosowane do takich temperatur.

Sprawdź, jak przetrwać upały. Czytaj więcej…

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.