Ważny temat? Prześlij newsa!

Ufo nad Lublinem. Instalacja artystyczna przyciąga uwagę mieszkańców i turystów, zwłaszcza nocą

Spotted Lublin

W nocy z piątku na sobotę nad Lublinem pojawił się obiekt przypominający UFO. To instalacja artystyczna, która jest częścią trwającego Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Open City”. Ufo nad Lublinem Obiekt przypominający UFO to instalacja artystyczna, której autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara. Dzieło nazywa się „Mehr Licht / Więcej Światła”. Instalacja ma przypominać talerz […]

Ufo nad Lublinem

Ufo nad Lublinem | fot. Jarosław Koziara

W nocy z piątku na sobotę nad Lublinem pojawił się obiekt przypominający UFO. To instalacja artystyczna, która jest częścią trwającego Festiwalu Sztuki w Przestrzeni Publicznej „Open City”.

Ufo nad Lublinem

Obiekt przypominający UFO to instalacja artystyczna, której autorem jest lubelski artysta Jarosław Koziara. Dzieło nazywa się „Mehr Licht / Więcej Światła”. Instalacja ma przypominać talerz UFO, zwłaszcza w nocy, gdy jest podświetlona. Mieszkańcy i turyści przechadzający się deptakiem Krakowskiego Przedmieścia widząc wiszący niebiesko-żółto-czerwony dysk nad miastem, zatrzymują się, by go sfotografować.

„Okrągła płaskorzeźba na fasadzie archikatedry, symbol Jezusa Chrystusa, ale też mandala Słońca i światła stała się punktem wyjścia do mojego projektu. W projekcie skopiowałem ten kształt i przemieściłem go z fasady w przestrzeń pomiędzy archikatedrą i wieżą Trynitarską, zmieniając pozycję z wertykalnej na horyzontalną. Z drutu wyspawałem kształt, który obciągnąłem kolorowym materiałem. Na stronie w kierunku nieba umieściłem panele fotowoltaiczne, a w środku tego dość dużego lampionu wsadziłem ledowe lampy, które świecą w ciemnościach. Uzyskałem obiekt, który jest jednocześnie symbolem Chrystusa, symbolem Słońca, czyli natury, kosmosu i życia, zawiera element nauki, czyli fotowoltaikę, oddaje energię prosto z nieba, świeci w ciemności, a na koniec wygląda jak statek kosmiczny obcej cywilizacji” – opowiada Jarosław Koziara.

Instalacja docelowo miała znaleźć się w innej lokalizacji, lecz jak przekazał sam autor, nie otrzymał zgody od właściciela budynków na zamocowanie obiektu w wymyślonym przez niego miejscu, przez co stracił on bezpośredni kontakt ze źródłem inspiracji. Chodziło o zawieszenie instalacji pomiędzy wieżą Trynitarską a Archikatedrą Lubelską. Finalnie obiekt zawisł między Ratuszem a Bramą Krakowską.

„O czym jest ta praca? Nie wiem, może o tym, że nasza cywilizacja zmierza ku upadkowi i pozostaje nam już tylko patrzeć w niebo, wierzyć w opatrzność, albo od obcej cywilizacji oczekiwać ratunku, a może patrzeć na to bonusowe światło w ciemności i oczekiwać oświecenia? Może ma jeszcze kilka innych znaczeń, bo sztuka ze swej natury to otwarta forma, a impreza nazywa się Otwarte Miasto i kierowana jest do ludzi z otwartym umysłem” – podsumował artysta.

Instalację będzie można podziwiać do końca października. Open City to artystyczny festiwal, w ramach którego artyści z Lublina, Polski i zagranicy prezentują swoje prace w przestrzeni publicznej. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest architektura.

Zobacz także: Ktoś pomalował schody prowadzące do Zamku. O co chodzi?

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check