Uchwała antysmogowa w woj. lubelskim. Zakaz używania kopciuchów od 2024 r.

smog jakość powietrza lublin
Zła jakość powietrza w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Sejmik Województwa Lubelskiego przyjął uchwałę w sprawie wprowadzenia na obszarze województwa lubelskiego tzw. uchwały antysmogowej. Nowe przepisy będą obowiązywać od 2024 roku.

Uchwała antysmogowa lubelskie

Pomimo, że powietrze, którym oddychamy w regionie, jest stosunkowo czyste w porównaniu z innymi obszarami kraju, to jednak wyniki rocznych ocen jego jakości wykazują, iż na niektórych obszarach naszego regionu cyklicznie przekraczane są dopuszczalne poziomy groźnych dla płuc pyłów drobnocząsteczkowych PM10 i PM2.5.

Przyjęta uchwała antysmogowa przez województwo lubelskie ogranicza m.in. używanie pieców, kotłów i kominków, które nie spełniają wymagań. Są to normy jednolicie określone dla całej Unii Europejskiej.

Uchwała antysmogowa zakłada stopniową wymianę przestarzałych, „trujących” instalacji o mocy mniejszej niż 1 MW. Te najgorsze, bezklasowe i klasyfikowane do 1 i 2 klasy mają zostać wymienione do 2024 roku.

Do 1 stycznia 2030 roku wszystkie kotły na paliwa stałe będą musiały spełniać wymagania w zakresie sezonowej sprawności i emisji zanieczyszczeń określone w rozporządzeniu komisji UE 2015/1189.

Terminy wymiany pieców: 

  • 1 stycznia 2024 r. – kotły bezklasowe i instalacje klas 1 i 2 wg normy PN-EN 303-5:2002;
  • 1 stycznia 2027 r. – instalacje klas 3 i 4 wg normy PN-EN 303-5:2012;
  • 1 stycznia 2030 r. – instalacje klasy 5 wg ww. normy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.