Turyści lubią Lublin. Nasze miasto odwiedza coraz więcej turystów zagranicznych

Tłum ludzi na deptaku w Lublinie
Tłum ludzi na deptaku w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Lublin pobił rekord w liczbie turystów, którzy odwiedzili miasto w ciągu 12 miesięcy. W zeszłym roku do stolicy Lubelszczyzny przyjechało ponad 1,5 mln podróżnych. Jedna czwarta z nich to odwiedzający zza granicy.

Lublin hitem wśród turystów

W 2023 roku do Lublina przyjechało 1,588 mln podróżnych, z czego prawie 1,245 mln turystów krajowych oraz 343 tys. zagranicznych. Z kolei cały Lubelski Obszar Metropolitalny (Lublin i gminy położone w promieniu 70 km) odwiedziło blisko 2,3 mln osób, w tym około 1,8 mln przyjezdnych z Polski i 500 tys. z zagranicy.

Wśród gości krajowych, którzy przyjechali do naszego miasta, 670 tys. to turyści, czyli korzystający z noclegu, zaś pozostałe 575 tys. to odwiedzający, czyli osoby, które spędziły w Lublinie 1 dzień. Spośród tych, którzy zdecydowali się na nocleg, najliczniejszą grupę stanowili podróżni, którzy pozostali w naszym mieście od 2 do 4 nocy – 42%. Ponadto 38% turystów skorzystało z jednego noclegu, a 16% od 5 do 7 noclegów.

Jeśli chodzi o strukturę wiekową, to utrzymuje się tendencja zaobserwowana w ostatnich latach – Lublin najchętniej odwiedzają ludzie młodzi. W ubiegłym roku osoby do 30. roku życia stanowiły aż 48% wszystkich przyjezdnych.

„Kolejny już rok odnotowujemy znaczący wzrost liczby osób odwiedzających Lublin. W 2023 roku to blisko 1,6 mln turystów. Bardzo cieszy nas ten trend, szczególnie w kontekście rosnącej popularności wśród gości zagranicznych. Nowe rekordy w ruchu podróżnych to między innymi efekt skutecznej współpracy Miasta z lubelską branżą turystyczną” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

carnaval sztukmistrzów 2023

Stąd przyjeżdżali turyści?

Podobnie jak w poprzednich latach, do Lublina najliczniej przyjeżdżali goście z województwa lubelskiego (510 tys.) i mazowieckiego (440 tys.). Następnie byli to mieszkańcy Małopolski (54 tys.), Śląska (42 tys.) i Podlasia (35,5 tys.). Natomiast miejsca, które zwiedzano najchętniej to: Zamek Lubelski, który odwiedziło ponad 1 mln osób, Stare Miasto, Krakowskie Przedmieście oraz Plac Litewski z fontanną multimedialną. Popularnością wśród przyjezdnych cieszyły się także tereny zielone, takie jak Ogród Saski czy Zalew Zemborzycki.

Lublin zanotował również duży wzrost, jeśli chodzi o liczbę podróżnych zagranicznych. W ubiegłym roku nasze miasto odwiedziło około 343 tys. obcokrajowców, w tym 46 tys. turystów oraz 297 tys. odwiedzających. To blisko 7 razy więcej gości z zagranicy w porównaniu z 2022 rokiem. Spośród nich do Lublina najchętniej przyjeżdżali obywatele Niemiec (140 tys.), Izraela (46,5 tys.) oraz Wielkiej Brytanii (39,5 tys.). Ponadto, po raz pierwszy wśród najliczniejszych grup podróżnych, znaleźli się Kanadyjczycy (12 tys.) i Czesi (10,5 tys.). W analizie nie zostali ujęci przyjezdni z Ukrainy, których ruch, choć wyraźnie osłabiony, wciąż może mieć charakter migracyjny.

Skąd dane o ruchu turystycznym?

Ustalenie liczby osób, które odwiedziły Lublin, możliwe jest dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii. Dane zbierane są na podstawie geolokalizacji urządzeń mobilnych podróżnych, przez co dają całościowy i dokładny obraz ruchu turystycznego na danym obszarze.

Dane o ruchu turystycznym gromadzone są na zlecenie Lokalnej Organizacji Turystycznej Metropolia Lublin, do której należy miasto Lublin.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.