Trwa policyjna akcja „TELEFONY”. Prowadzisz auto? Odłóż komórkę!

kierowca korzysta z telefonu
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Trwa akcja kontrolno-prewencyjna “Telefony”. Funkcjonariusze od rana sprawdzają, którzy kierowcy nie stosują się do przepisów i korzystają z telefonu komórkowego. Akcja drogówki potrwa do godz. 22.

Wybieranie numeru telefonu czy pisanie wiadomości tekstowych sprawia, że kierujący pojazdem, nawet przez kilka sekund nie patrzy na drogę. Dynamicznie zmieniająca się sytuacja na drodze oraz duże natężenie ruchu powoduje, że zagrożenie powstaje zwykle w bardzo krótkim czasie. Dlatego też telefon może być tzw. „rozpraszaczem” dekoncentrującym kierowcę.

Niższy poziom koncentracji powoduje wydłużenie czasu reakcji i ma wpływ na podejmowane decyzje. Niewłaściwe zachowania uczestników ruchu drogowego mogą mieć katastrofalne w skutkach konsekwencje.

Zakaz korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, również rowerzystów. Ważne jest, by pamiętać, że zabroniona jest nie tylko rozmowa przez telefon, ale również pisanie smsów, czy prowadzenie czatu za pomocą różnego rodzaju komunikatorów

W sytuacji, gdy kierujący pojazdem nie może obejść się bez telefonu, bo np. jest on narzędziem pracy, powinien wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący. Tego typu sprzęt umożliwia prowadzenie rozmowy telefonicznej i kierowanie pojazdem bez potrzeby odrywania wzroku od drogi.

Przypomnijmy, że ustawa prawo o ruchu drogowym zabrania kierowcom korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręce. Za złamanie tego przepisu kierowcy grozi 200 złotych mandatu oraz 5 punktów karnych.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.