To nie koniec ulew i burz na dzisiaj! W najbliższych godzinach możliwy rozwój gwałtownych burz

ulewny deszcz
Ulewny deszcz | fot. Dominik Wąsik

W regionie występują przelotne opady deszczu, lokalnie chwilowe natężenie opadów sięga 5-7 litrów na metr kwadratowy w 10 minut. W najbliższym czasie na tym obszarze są spodziewane wyładowania atmosferyczne, w czasie burz wiatr może dochodzić w porywach do około 70 km/h, niewykluczony grad.

Ruszyła konwekcja!

Na krańcach zachodnich województwa lubelskiego wystartowała konwekcja. Obecnie w okolicach Kraśnika, Opola Lubelskiego i Dęblina widoczne są silne rdzenie opadów. Lada moment mogą wystąpić tam wyładowania atmosferyczne, a opady w rdzeniu komórek burzowych będą się nasilać.

Aktualnie opady są rozproszone, ale niewykluczone, że podczas rozwoju kolejnych komórek opadowych i burz połączą się one w układ wielokomórkowy. Zapewne w najbliższych minutach lub godzinach dojdzie do rozwoju superkomórek burzowych mogących nieść spore zagrożenie.

Burze nadciągają nad województwo lubelskie - 10.06.2024
Burze nadciągają nad województwo lubelskie – 10.06.2024 | fot. radar-opadow.pl

Przypominam, że w najbliższych godzinach liczba burz i opadów na terenie całego województwa będzie wzrastać i mogą one pojawić się dosłownie wszędzie. Opady przemieszczają się w kierunku północno-wschodnim.

Zobacz: Kłębią się ciemne chmury i grzmi. Gdzie jest burza nad Lublinem? Radar burz NA ŻYWO

Mogą wystąpić podtopienia

W najbliższych godzinach spodziewane są opady deszczu oraz burze. Prognozowana suma opadów wyniesie od 20 do 50 litrów wody na metr kwadratowy. W trakcie burz możliwe są intensywne opady deszczu, porywy wiatru do 100 km/h oraz opady gradu o średnicy 2-4 cm.

Miejscami sumy opadów mogą być wyższe niż prognozowane, ponieważ burze mogą tworzyć się nad jednym obszarem, przez co punktowo sumy opadów mogą przekroczyć nawet 50 litrów wody na metr kwadratowy. Z pewnością w wielu miejscach dojdzie do licznych podtopień.

Dodatkowo istnieje niewielka możliwość zejścia trąby powietrznej. W trakcie występowania superkomórek burzowych może dochodzić również do zjawiska downburstu, przez co porywy wiatru mogą punktowo przekroczyć w skrajnych przypadkach 100 km/h.

Przypomnijmy, że IMGW wydał dla woj. lubelskiego ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Przed niebezpiecznymi warunkami pogodowymi ostrzega również Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Szczegóły w naszym materiale: Alert RCB i ostrzeżenia IMGW. Burze, intensywne opady i silny wiatr będą nam towarzyszyć przez cały dzień

Źródła: Paweł Reducha – meteolu.pl, IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.