To koniec ciepłej jesieni. Nocą nawet do -5 stopni Celsjusza. Pojawi się też gołoledź i śnieg

Koniec tygodnia z przymrozkami
Koniec tygodnia z przymrozkami | fot. Adobe Stock

Nadchodzące dni przyniosą zdecydowaną zmianę pogody. Temperatura mocno spadnie, zwłaszcza nocami, kiedy pojawią się przymrozki. A to za sprawą mroźnego powietrza, które w drugiej połowie tygodnia napłynie z północy Europy. Spowoduje to znaczne ochłodzenie, opady deszczu ze śniegiem, a miejscami także samego śniegu.

Noce z przymrozkami

W prognozie pogody na nadchodzący tydzień Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreślił, że jego początek nadal będzie spokojny, z poranną mgłą i rozpogodzeniami w ciągu dnia na południu kraju oraz sporą ilością chmur i mżawką na wschodzie.

Duża zmiana pogody nastąpi od połowy tygodnia. Z północy Europy napłynie mroźne powietrze, co spowoduje znaczne ochłodzenie, opady deszczu ze śniegiem, a miejscami także samego śniegu. Przymrozki połączone z opadami deszczu marznącego spowodują gołoledź na drogach i chodnikach.

Tygodniowa prognoza pogody

W poniedziałek we wschodniej połowie kraju na ogół pochmurno i opady mżawki. Na pozostałym obszarze pojawią się większe przejaśnienia, a na południowym zachodzie i w górach pogoda będzie słoneczna. Temperatura maksymalna wyniesie od 8°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich, około 11°C w centrum do 14°C na południowym zachodzie. Wiatr przeważnie słaby, jedynie wysoko w Sudetach w porywach do 90 km/h.

Wtorek pochmurny z przejaśnieniami zwłaszcza na zachodzie kraju, tam też bez opadów. Na pozostałym obszarze kraju miejscami pokropi słaby deszcz, na szczytach Tatr niewielkie opady śniegu. Rano nadal mglisto. Temperatura maksymalna przeważnie od 9°C do 12°C; chłodniej na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich Karpat, około 7°C. Wiatr słaby, nad morzem i w rejonach podgórskich okresami porywisty.

We wtorek wieczorem na krańcach północnych zaznaczy się obecność chłodnego frontu atmosferycznego, a w nocy z wtorku na środę i w środę spływ mroźnego powietrza wywoła dużą zmianę aury pogodowej i znaczne ochłodzenie.

W środę miejscami w centrum i na południu kraju oprócz deszczu wystąpią opady deszczu ze śniegiem, możliwe są również opady samego śniegu. Temperatura maksymalna od 4°C w centrum i miejscami w rejonach podgórskich do 8°C nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, na północnym zachodzie okresami porywisty, północno-wschodni.

W nocy ze środy na czwartek niemal w całym kraju temperatura spadnie poniżej zera, nawet do -5°C na Suwalszczyźnie, co może skutkować oblodzeniem mokrych dróg i chodników.

W czwartek i w piątek zachmurzenie będzie małe i umiarkowane, jedynie w czwartek na południowym wschodzie, a w piątek na południowym zachodzie wzrośnie do dużego i tam możliwe są opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna w dzień od -2°C na Suwalszczyźnie, około 2°C w centrum i miejscami na południu do 5°C nad morzem.

Sobota i niedziela będą pogodne. Okresami więcej chmur będzie jedynie w Sudetach. Tam też lokalnie może pokropić mżawka. Temperatura maksymalna wynosić będzie od -1°C na północnym wschodzie do 4°C na zachodzie, jedynie nad samym morzem około 8°C. Wiatr na ogół będzie słaby.

Źródło: IMGW

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.