To już dziś! Start 14. edycji Lublin Jazz Festiwalu [PROGRAM]

Plakat 14. edycji Lublin Jazz Festiwalu
Fot. Materiały organizatora

Rozpoczynamy 14. edycję najbardziej rozpoznawalnego festiwalu jazzowego we wschodniej Polsce! Podczas tygodniowego święta muzyki w Europejskiej Stolicy Młodzieży usłyszymy wybitnych artystów z różnych stron świata.

Przebieg tegorocznego festiwalu

Na początek — dwa koncerty w ramach cyklu Lubelskie Premiery. Na scenie Wirydarza zagra 7:7 PROJECT, czyli niepowtarzalny duet, który poszukuje balansu pomiędzy muzyką klasyczną, awangardą i jazzem. TRANSatlantyk to nowy zespół na polskiej scenie muzycznej, odnoszący się w materii do muzyki wiejskiej, improwizowanej i transowego ambientu. Zespół wystąpi z Piotrem Damasiewiczem.

W środę usłyszymy laureatów tegorocznej edycji konkursu JAZZiNSPIRACJE, a dzień później — jako laureat zeszłorocznego plebiscytu, zaprezentuje się grupa Superminimalism.

Wyjątkowym wydarzeniem będzie recital Urszuli Dudziak z okazji jej 80-tych urodzin, podczas którego artystka zaprezentuje utwory pochodzące z jej albumów studyjnych, jak i piosenki innych wykonawców jazzowych.

Na wirydarzową scenę zawita też kultowy Skalpel. Grupa od lat łączy inspirację lokalną, jazzową tradycją z fascynacją możliwościami nowej elektroniki. Tego samego dnia zagra także jeden z najciekawszych zespołów na współczesnej, austriackiej scenie jazzowej — Purple is the Color oraz grupa Zvanai, która odnajduje inspiracje w muzyce ludowej Europy Wschodniej.

Przed nami też koncert ukraińskiego projektu Nezlamni Quartet. To czołówka jazzowych muzyków w Ukrainie, która w swoim brzmieniu i nasyceniu emocjonalnym nawiązuje do ducha narodu ukraińskiego, jego niezłomności i największych wyzwań.

W programie znajdziemy również reprezentację młodej brytyjskiej sceny jazzowej w ramach bezprecedensowej współpracy polskiego festiwalu jazzowego z uznaną wytwórnią Jazz Re:freshed.

Co na zakończenie tegorocznej edycji

Na zakończenie tegorocznej edycji Lublin Jazz Festiwalu przygotowaliśmy wieczór z zespołem Immortal Onion, który na początku lipca zaprezentował się na Open’er Festival. Grupa ugruntowała już sobie pozycję jednego z najciekawszych projektów nowej fali polskiego jazzu.

Wisienką na torcie będzie koncert jednego z najwybitniejszych na świecie puzonistów i pioniera gry na… muszli, w szczególności konchy. Steve Turre to znany innowator jazzowy, który konsekwentnie i wielokrotnie wygrywał ankiety czytelników i krytyków w JazzTimes, Downbeat i Jazziz dla najlepszego puzonisty i najlepszego innego instrumentalisty (muszle).

Szczegółowy PROGRAM

10.07 / poniedziałek

 • godz. 20:00 – LUBELSKIE PREMIERY: 7:7 PROJECT / prapremiera / Wirydarz CK

11.07 / wtorek

 • godz. 20:00 – LUBELSKIE PREMIERY: TRANSatlantyk feat. Piotr Damasiewicz / prapremiera/ Wirydarz CK

12.07 / środa

 • godz. 19:00 – Konkurs JAZZiNspiracje – finał / Wirydarz CK

13.07 / czwartek

 • godz. 18:00 – Superminimalism – laureat konkursu JAZZiNSPIRACJE 2022 / prapremiera Wirydarz CK
 • godz. 20:30 – Recital Urszuli Dudziak z okazji 80-tych urodzin / Wirydarz CK

14.07 / piątek

 • godz. 19:00 – Zvanai / premiera / Wirydarz CK
 • godz. 20:30 – Purple is the Color / Wirydarz CK
 • godz. 22:00 – Skalpel / Wirydarz CK

15.07 / sobota

 • godz. 19:00 – Nezlamni Quartet / premiera / Wirydarz CK
 • godz. 20:30 – Jazz Re:freshed – Richard Spaven Trio feat. Tendayi / premiera / Wirydarz CK
 • godz. 22:00 – Jam Session

16.07 / niedziela

 • godz. 18:30 – Michał Jan x Immortal Onion / Wirydarz CK
 • godz. 21:00 – Steve Turre Sextet / Wirydarz CK

Koncertom towarzyszyć będą dodatkowe wydarzenia w postaci wystaw, spotkań, jam session oraz wspólnego, muzycznego brunchu na „Jazz dobry!”.

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE

10-31.07 – JAZZ NOT WAR – wystawa prac finalistów Międzynarodowego Konkursu Plakatu / Galeria OKNA Miejskiej Biblioteki Publicznej / I piętro

10-16.07 – Wystawa plakatów Lublin Jazz Festiwalu / korytarz Oratorium CK

14.07 / godz. 17:00 – „Święta tradycja, własny głos: opowieści o amerykańskim jazzie” – spotkanie autorskie i wykład Piotra Jagielskiego / Filia nr 2 MBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie z siedzibą w CK

15.07 / godz. 22:00 – Jam Session: improwizowana sesja muzyczna / Wirydarz CK

15-16.07 / godz. 11:00-13:00 – JAZZ DOBRY! – brunch na świeżym powietrzu z muzyką na żywo
Opera Avangard / Wirydarz CK

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.