Tłusty czwartek 2018. Jak spalić zjedzone pączki? Sprawdź, ile zjadłeś kalorii!

Biegać na bieżni | fot. shutterstock

Jak co roku, w tłusty czwartek objadamy się pączkami jak i innymi słodkimi pysznościami. Co i jak długo trzeba robić, żeby spalić zjedzone kalorie?

Pączki uwielbiane są przez dzieci i dorosłych na co dzień i od święta. Najwięcej konsumujemy ich w tłusty czwartek, gdzie według tradycji tego dnia dozwolone jest objadanie słodkimi pysznościami. W tłusty czwartek statystyczny Polak zjada do trzech pączków, co oznacza, że wszyscy razem konsumujemy ich ponad 100 milionów.

Dziś pączki zazwyczaj kupujemy w sklepach spożywczych i cukierniach, zanika bowiem tradycja smażenia ich w domach. Większość polana jest lukrem, ale są i takie posypane cukrem pudrem. Różnią się nadzieniem – najwięcej jest tych z powidłami śliwkowymi, ale są i takie z karmelem, ajerkoniakiem, wiśnią czy różą.

Warto zaznaczyć, że wedle jednego z przesądów, kto w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka, temu nie będzie się wiodło w dalszym życiu.

Tradycja tłustego czwartku nie jest niczym nowym

Początki Tłustego Czwartku sięgają czasów starożytnych. Rzymianie hucznie świętując koniec zimy i nadejście wiosny zajadali się tłustymi potrawami, wśród których ważne miejsce zajmowały właśnie pączki. Nie przypominały one jednak tych dzisiejszych – słodkich i puszystych. Ówczesne pączki były wyrabiane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.

Słodkie pączki na polskich stołach zaczęły pojawiać się dopiero w XVI w. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem.

Obecnie tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Data tego święta zależy od tego, kiedy w danym roku obchodzimy Wielkanoc. Zazwyczaj wypada pomiędzy 29 stycznia a 4 marca. Według jednego z przesądów, jeśli w tłusty czwartek nie zjemy choć jednego pączka, to nie będzie nam się wiodło do końca rok.

Jak spalić kalorie z jednego pączka? Tego dowiesz się na kolejnej stronieWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.