„Tarcza Antyinflacyjna”. Rząd obniża ceny paliw, energii i żywności

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły "Tarczy Antyinflacyjnej"
Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły "Tarczy Antyinflacyjnej" | fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił szczegóły tzw. „Tarczy Antyinflacyjnej”. Jak tłumaczył, rozwiązania mają obniżyć na ceny paliw, energii i żywności.

Szczegóły Tarczy Antyinflacyjnej

Tarcza Antyinflacyjna ma objąć trzy obszary

Obniżka cen paliw

„Wprowadzamy obniżkę cen paliw. Od 20 grudnia, na 5 miesięcy, wdrażamy obniżkę cen paliw, wysokość akcyzy zostanie obniżona do najniższego dopuszczalnego poziomu norm Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2022 r. do 31 maja 2022 r. paliwa zostaną zwolnione od podatku od sprzedaży detalicznej. Obniżka powinna wynieść około 20 groszy” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.

Obniża cen gazu ziemnego

„Od stycznia na trzy najtrudniejsze zimowe miesiące (styczeń-marzec) wprowadzamy obniżkę podatku VAT na gaz ziemny z poziomu 23 proc. do poziomu 8 procent” – powiedział premier.

Obniżka cen prądu

Premier zapowiedział całkowite zniesienie akcyzy na energię elektryczną. Przekonywał, że wszystkie działania, które będą kosztami poniesionymi przez budżet państwa spowodują, że w kieszeni obywateli ma pozostać więcej pieniędzy. – Łącznie wszystkie nasze działania to pakiet około 10 mld zł – zaznaczył.

„Od stycznia na 3 miesiące obniżymy stawkę VAT i na energię elektryczną, ale także w kontekście powstrzymania cen spekulacji na runku zielonych certyfikatów będziemy wnioskowali o zmianę mechanizmu handlu emisją CO2” – dodał.

Dodatek osłonowy dla gospodarstwo domowych

Rząd zamierza wprowadzić również dodatek osłonowy, który ma sprawić, że ceny żywności, które wzrosły, będą tańsze. – „Chcieliśmy wprowadzić zerową stawkę VAT, ale KE nie zgodziła się” – zaznaczył Morawiecki.

Dodatek osłonowy ma działać na zasadzie kompensacji poprzez dopłaty dla osób, które spełnią kryteria dochodowe. Z takiego dodatku skorzysta około 5 mln gospodarstw domowych. Wysokość dodatku osłonowego będzie wynosić od 400 do nawet ponad 1000 zł w zależności od gospodarstwa domowego – inny dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, a inny dla pięcio – czy sześcioosobowego.

Dodatek ma być wypłacany w dwóch ratach w 2022 r.

Zobacz także: Płaca minimalna 2022. Ile najniższa stawka godzinowa i minimalne wynagrodzenie? Netto, brutto

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.