Tankowanie wodoru w Lublinie coraz bliżej. Trwa budowa pierwszej ogólnodostępnej stacji z wodorem

Budowa stacji tankowania wodoru przy ul. Plewińskiego w Lublinie
Budowa stacji tankowania wodoru przy ul. Plewińskiego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W Lublinie przy ul. Erazma Plewińskiego postępuje budowa ogólnodostępnej stacji tankowania wodoru. Pierwsi kierowcy skorzystają ze stacji na przełomie czerwca i lipca.

W Lublinie budują pierwszą stację do tankowania wodoru

Będzie to dopiero trzeci tego typu komercyjny obiekt w Polsce, po Warszawie i Rybniku. Stacja przy ul. Erazma Plewińskiego będzie ogólnodostępna. W ofercie będzie miała tzw. zielony wodór, czyli taki pochodzący całkowicie ze źródeł odnawialnych, który obecnie do Polski jest sprowadzany w Niemiec.

Stacja NESO budowana jest na terenie dzierżawionym od Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Lublinie przez spółkę PAK-PCE STACJE H2 (spółka będąca własnością ZE PAK oraz Grupy Polsat Plus). Teren został wydzierżawiony przez spółkę na 30 lat.

Na placu budowy można już dostrzec postęp prac. Z ziemi wystają pręty zbrojeniowe, które wkrótce zostaną zabetonowane i będą częścią konstrukcji stalowej zadaszenia stacji, pod którymi znajdować się będą m.in. dystrybutory.

W środkowej części budynku znajdzie się magazyny średniego ciśnienia i stacja sprężania. Dystrybutory wraz z dedykowanymi stanowiskami nalewu przewidziano od strony ulicy. Za pobliską stacją trafo stanie pylon z nazwą i logo stacji (NESO) oraz wyświetlaczem, na którym prezentowana będzie cena za kilogram wodoru.

Stacja będzie samoobsługowa. Sam proces tankowania jest podobny do tego z tradycyjnej stacji paliw – kierowca używa „pistoletu” przy dystrybutorze, by napełnić bak. Z przyczyn technicznych (wyrównanie ciśnienia) stacja będzie w stanie obsłużyć tylko kilka pojazdów na godzinę.

Na stacji znajdą się dwa stanowiska do tankowania. Dystrybutor z ciśnieniem 700 barów będzie służył do tankowania samochodów, a drugi z ciśnieniem 350 barów – autobusów i pojazdów ciężarowych. Paliwo do stacji dostarczą wodorowozy o pojemności 1000 kg H2. Tankowanie wodoru zajmie około 5 minut w przypadku auta osobowego i około 15 minut w przypadku autobusu.

Zobacz także: Przejedzie nawet 500 km na jednym tankowaniu. Na ulice Lublina wyjedzie autobus wodorowy

Jak się dowiedzieliśmy, prace budowlane mają zakończyć się pod koniec maja. W czerwcu stacja ma uzyskać wszelkie odbiory i pozwolenia na użytkowania. Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, to otwarcie stacji nastąpi na przełomie czerwca i lipca.

ZDJĘCIA

Budowa stacji tankowania wodoru przy ul. Plewińskiego w Lublinie
Budowa stacji tankowania wodoru przy ul. Plewińskiego w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.