Tak trudnego roku budżetowego jeszcze nie było. Prezydent o podwyżkach, jakie czekają mieszkańców w 2023 r.

Prezydent Lublina Krzysztof Żuk
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk | fot. Dominik Wąsik

Poznaliśmy założenia do projektu budżetu Lublina na 2023 r. Prezydent zapowiedział, że w przyszłym roku wzrosną podatki od nieruchomości, co odczują wszyscy mieszkańcy i przedsiębiorcy. Rodzice zapłacą więcej za pobyt dziecka w żłobku, zdrożeją też bursy.

230 mln zł mniej wpłynie do miejskiej kasy

„Tak trudnego roku dla finansów Lublina jeszcze nie było. Przez zmiany wprowadzone w systemie podatkowym do miejskiej kasy w 2023 r. wpłynie o blisko 230 mln zł mniej” – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. I dodaje, że „głównym celem na najbliższe dwa lata będzie utrzymanie stabilności finansów publicznych, przy jednoczesnym zabezpieczaniu środków na wszystkie zadania, głównie jeśli chodzi o wydatki bieżące”.

„Będziemy poszukiwali oszczędności, ale umówmy się, że na takim poziomie nie jesteśmy w stanie zredukować wydatków bieżących. Z czego mamy zrezygnować? Z wydatków na przedszkola, żłobki, czy oświatę? Czy z wydatków na komunikację zbiorową? My jesteśmy na styku świadczenia powinności państwa wobec obywateli, czyli tych zadań, które obywatel musi dostać” – skomentował prezydent.

Jakie zmiany czekają nas w przyszłym roku?

Proponowane zmiany podatkowe

Podatek od nieruchomości

Roczna stawka za budynki mieszkalne wzrośnie z 83 gr na 1 zł. Stawka od „gruntów pozostałych” wzrośnie z 52 gr na 61 gr za mkw. rocznie. Stawka podatku od nieruchomości naliczana za budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej lub zajęte na ten cel części budynków mieszkalnych ma wzrosnąć z 24,45 zł na 28,21 zł rocznie. Większa będzie roczna stawka podatku od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej: zamiast 1 zł będzie 1,14 zł.

Mieszkaniec Lublina posiadający np. mieszkanie o powierzchni 60 m2 wraz z przynależnym gruntem 45 m2 zapłaci w przyszłym roku 14,25 zł więcej podatku niż w 2022 r., w przypadku domu jednorodzinnego o pow. 150 m2, z garażem 25 m2 i działką o pow. 800 m2 będzie to w 2023 roku o 131,75 zł więcej niż w 2022 r.

W 2023 roku będzie obowiązywała wprowadzona w sierpniu tego roku stawka bazowa czynszu lokalu mieszkalnego w wysokości 6,99 zł/m2 oraz stawka za najem socjalny lokalu w wysokości 1,38 zł/m2

Miasto utrzyma dotychczasowe zwolnienia od podatku dla obiektów związanych z nową inwestycją tworzącą miejsca pracy oraz dla nieruchomości wpisanych do rejestru zabytków, w których realizowany jest remont lub prace konserwatorskie.

Więcej za żłobki i bursy

Opłata za pobyt w żłobku jest ustalana na poziomie 10 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. W związku z zapowiedzianym przez rząd wzrostem stawki minimalnego wynagrodzenia do 3 490 zł od 1 stycznia i 3 600 zł od 1 lipca 2023 roku wyniesie odpowiednio 349 zł i 360 zł.

O 10 zł miesięcznie wzrośnie opłata za pobyt w bursie. W 2023 roku, z uwagi na planowany wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej za pracę, wzrosną stawki za godzinę usług opiekuńczych przyznawanych przez MOPR do poziomu 30 zł od stycznia do czerwca oraz 31 zł od lipca. Stawki specjalistycznych usług opiekuńczych będą podniesione do 31 zł od stycznia do czerwca oraz 33 zł od lipca.

Droższy pochówek

Stawki opłat obowiązujących na cmentarzach komunalnych wzrosną o wskaźnik inflacji tj. o około 15,5 proc. Planowane jest wprowadzenie dodatkowej opłaty z tytułu pochówku w kolumbarium.

To nie wzrośnie

Miasto nadal nie będzie pobierać opłaty targowej oraz opłaty za posiadanie psów. Opłaty za gospodarowanie odpadami, pobyt w przedszkolu oraz za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych również pozostaną na tegorocznym poziomie. Podobnie będzie z biletami komunikacji miejskiej.

Na 2023 r. nie jest planowana podwyżka cen biletów komunikacji miejskiej. Nie ma również mowy o podwyżce opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania.

„Jeśli chodzi o stawki podatku od środków transportu, to proponujemy utrzymanie na poziomie z tego roku. Preferencyjnymi stawkami są objęte samochody Euro 4, Euro 5, Euro 6, a także samochody posiadające instalację gazową/elektryczną i spełniające normę dopuszczalności przynajmniej Euro 4” – mówi Lucyna Sternik, skarbnik miasta.

500 plus dla urzędnika

W przyszłorocznym budżecie Lublina mają być zarezerwowane się pieniądze na podwyżki płac dla pracowników Urzędu Miasta i jednostek miejskich. Chodzi o podwyżkę w wysokości średnio 500 zł/etat, przy założeniu, iż dla jednostek, w których podwyżka została wprowadzona w II półroczu 2022 roku, planowana podwyżka w 2023 roku zostanie pomniejszona o zrealizowaną już kwotę.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. ważne ze elita ma na życie bo co my byśmy zrobili gdyby nie oni . To za ile latek stadion żużlowy ściemniaczu ??

  2. Miasto ma braki, a my mieszkańcy tego miasta mamy budżety domowe z gumy. Nas można doić jak tylko się da. Żuk zafundował sobie dworzec autobusowy na światowym poziomie. Koszt jego budowy cały czas idzie w górę. Ktoś musi to sfinansować. Właśnie my. Stadion żużlowy buduje już kilka lat. Znalazł lokalizację. Teraz kilka lat zajmie przygotowanie dokumentacji. Następnych kilka lat zanim budowa ruszy, o ile ruszy. Miasto zawsze biedne. Mieszkańcy bogaci i lać ich po dupie.