Tajemnicze zaginięcie sokolicy Wrotki z Lublina. Nie była widziana w gnieździe od kilku dni. Apel do mieszkańców

Sokolica Wrotka
Sokolica Wrotka | fot. peregrinus.pl

Zaginęła sokolica Wrotka z komina elektrociepłowni PGE Wrotków w Lublinie. Samica sokoła wędrownego po raz ostatni widziana była w poniedziałek. W gnieździe został Czart, któremu ornitolodzy zabrali wysiadywane jaja.

Zaginęła sokolica Wrotka

Od wielu lat nieustanną popularnością cieszy się strona, za pośrednictwem której możemy śledzić na żywo fascynujące życie lubelskiej pary sokołów. To właśnie na prowadzonej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” stronie można podglądać życie Wrotki i Czarta.

Ci, którzy na bieżąco śledzą ich losy poprzez kamerę umieszczoną w gnieździe na wysokości 120 metrów na kominie lubelskiej elektrociepłowni PGE Lublin Wrotków, wiedzą, że od dwóch dni sokolica Wrotka nie wróciła do gniazda. Ostatni raz była widziana w poniedziałek (15.04) około godz. 13:00.

Od tamtej pory na 4 jajach siedział samiec Czart. Niestety mimo jego starań ornitolodzy podjęli decyzję o zabraniu jaj i umieszczeniu ich w specjalnym inkubatorze. Pisklęta po wykluciu się zostaną podrzucone przez sokolnika do gniazd innych sokołów na terenie kraju.

O tym pisaliśmy tu: Ziścił się czarny scenariusz. Ornitolodzy byli zmuszeni zabrać jaja z gniazda lubelskich sokołów. Wrotka zaginęła [NAGRANIE]

Apel do mieszkańców

Jest bardzo prawdopodobne, że Wrotka została ranna lub zginęła w walce z innym drapieżnikiem. Ornitolodzy apelują do mieszkańców Wrotkowa i sąsiednich dzielnic o to, by w sytuacji zauważenia Wrotki (rannej lub martwej) zabezpieczyli ptaka i poinformowali Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne (tel. 664 502 134, 605 064 371) lub Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ” (tel. 608 356 646).

Wrotka ma na nogach dwie obrączki, na niebieskiej jest nr 4 AB.

Sokół wędrowny to gatunek objęty ścisłą ochroną, bardzo rzadko występujący w Polsce. Samica jest większa od samca. Najgroźniejszym naturalnym przeciwnikiem dla sokoła jest – poza człowiekiem – puchacz.

Aktualizacja: Nieoczekiwany zwrot akcji w gnieździe lubelskich sokołów. Na kominie pojawiła się nowa, dorosła samica

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.