Szpital tymczasowy zamknięty. W pandemii przyjął ok. 1,1 tys. pacjentów. Co z jego wyposażeniem?

Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link, LUW
Szpital tymczasowy w Targach Lublin | fot. Katarzyna Link, LUW

Minister zdrowia zadecydował, że do końca marca zamknięte zostaną oddziały covidowe. Szpital tymczasowy na Targach Lublin też kończy działalność. W czwartek, 31 marca został oficjalnie zamknięty. Od początku pandemii leczyło się tu ok. 1,1 tys. osób.

Od kwietnia leczeniem covid mają się zająć oddziały zakaźne oraz zwykłe oddziały. W woj. lubelskim będą to szpitale: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, Arion w Biłgoraju, Szpital Wojewódzki w Chełmie, Szpital Jana Bożego w Lublinie, Instytut Medycyny Wsi w Lublinie, Szpital Kliniczny PSK 1 w Lublinie, Szpital Powiatowy w Łukowie, Szpital Powiatowy w Puławach i Szpital Powiatowy w Tomaszowie Lubelskim.

„Łącznie na tych oddziałach będziemy mieli 271 łóżek, w tym 49 dla dzieci. Dla dzieci mamy oddział w Szpitalu Jana Bożego i w Szpitalu w Puławach i Tomaszowie Lubelskim. Dla dorosłych będzie 222 łóżek” – mówi wojewoda lubelski Lech Sprawka. – „Przechodzimy w normalny tryb funkcjonowania lecznictwa w zakresie covid” – zaznacza.

Szpital tymczasowy w Lublinie zamknięty

Ze względu na utrzymujący się spadek liczby zakażeń covid oraz postępujący spadek hospitalizacji, poleceniem z 28 lutego 2022 roku, Minister Zdrowia zdecydował o zakończeniu specjalnego trybu finansowania części świadczeń covidowych z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Oznacza to, że nie będą już finansowane szpitale tymczasowe, a zatem żaden szpital nie powinien już przyjmować pacjentów po 1 kwietnia.

Wygaszanie szpitala tymczasowego na Targach Lublin rozpoczęło się w połowie marca. – „Dzisiaj szpital tymczasowy kończy swoją działalność. Już nie ma żadnego pacjenta. Ostatni pacjent został wypisany. Natomiast cały system lecznictwa szpitalnego w województwie lubelskim przechodzi w taki tryb pracy, jaki był charakterystyczny w okresie przed pandemią” – mówi wojewoda.

W sumie od grudnia 2021 r., kiedy szpital tymczasowy po raz pierwszy rozpoczął funkcjonowanie, przyjęto łącznie ok. 1100 pacjentów. Samo utworzenie szpitala kosztowało ponad 20 milionów złotych. Wojewoda zapytany na konferencji prasowej o koszt działalności szpitala odpowiedział, że wszystkie koszty nie zostały jeszcze podliczone, ale podkreślił, że ta kwota będzie ujawniona.

Od 1 kwietnia przez dwa tygodnie będzie trwała rozbiórka całej infrastruktury szpitalnej w Targach Lublin. Co ze sprzętem medycznym, ale i technicznym? – „Elementy wyposażenia szpitala zostaną zabezpieczone i będą mogły być wykorzystane w ewentualnych sytuacjach kryzysowych. Zastosowane rozwiązania pozwolą na szybką, ponowną mobilizację obiektu” – przekonuje wojewoda.

Wojewoda poinformował, że wystąpił do Agencji Rządowej Rezerw Strategicznych o pozwolenie na przekazanie sprzętu medycznego podmiotom leczniczym na terenie naszego województwa. Wiadomo, że takie sprzęty jak m.in. komputery trafią do Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i zastąpią wysłużony już sprzęt.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.