Szpital przy al. Kraśnickiej w Lublinie drugim najbardziej zadłużonym szpitalem w Polsce

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie al

Suma zobowiązań 50 najbardziej zadłużonych szpitali samorządowych w Polsce na koniec 2016 r. wyniosła 3,81 mld zł. Szpital w Lublinie znalazła się na drugim miejscu wśród najbardziej zadłużonych placówek w kraju.

 

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że suma zobowiązań wymagalnych, czyli takich dla których termin spłaty już minął, 50 szpitali samorządowych z największym długiem wyniosła 721 mln zł.

 

Według resortu zdrowia najbardziej zadłużonym szpitalem samorządowym jest Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu, którego wysokość zobowiązań to 420 mln zł.

 

Na drugim miejscu wśród najbardziej zadłużonych placówek z długiem w wysokości 252 mln zł zajął Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

 

Trzecią najbardziej zadłużoną placówką samorządową w kraju jest Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie, posiadający zobowiązania na 196 mln zł.

 

Z czego wynika takie zadłużenie lubelskiego szpitala? – Wynik z wieloletniego procesu, nie można go więc zlikwidować w ciągu roku. Dotyczy to przede wszystkim dużych placówek, które mają najwięcej pacjentów. Szpitale, które mają np. SOR muszą przyjąć wszystkich pacjentów bez względu na to czy są ubezpieczeni czy nie – informuje Beata Górka, rzeczniczka marszałka województwa lubelskiego.

 

Koszty utrzymania szpitali rosną, a za tym wszystkim nie idzie wystarczający wzrost wycen procedur medycznych. Inaczej ma to się do prywatnych placówek, gdzie mogą wybrać sobie procedury, które są najbardziej opłacalne.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dla dobra pacjentów ten szpital powinien zostać zamknięty. Jakość leczenia tragiczna. Poziom niektórych 'specjalistów’ jest mizerny. Nie powinni oni pracować w żadnym szpitalu. Mam na myśli panią Elżbietę Szwed z gastrologii, która nie potrafi przeprowadzić poprawnej diagnostyki zaawansowanego nowotworu, idnoruje objawy zgłaszane przez pacjenta, zleca niepotrzebne badania na oślep, a tych właściwych nie jest w stanie przeprowadzić.