Rolnikom będzie łatwiej chować świnie na własny użytek. Ministerstwo zmieniło przepisy: ile sztuk, zasady, wymagania

Chów świń na własny użytek: ile sztuk, zasady
Chów świń na własny użytek: ile sztuk, zasady | fot. Adobe Stock

Dawniej ciężko było znaleźć na wsi gospodarstwo, które nie miałoby kilku świń. Z biegiem lat rząd zaostrzył przepisy i wymogi, które spowodowały, że rolnikom przestało to się opłacać. Teraz ma to się zmienić przez zmianę przepisów, które umożliwią trzymać świnie na własny użytek.

Świnie na własny użytek

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus 8 maja 2023 r. podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, dzięki któremu zostały obniżone wymagania dotyczące chowu świń utrzymywanych w celu produkcji mięsa na własny użytek, tj. na własne potrzeby, w tym chowu loch.

Zgodnie z nowymi przepisami, każdy rolnik na własne potrzeby może mieć w roku kalendarzowym jedną lochę lub dziesięć świń, tuczników. Przy tej ilości trzody chlewnej nie ma konieczności sporządzenia przez posiadaczy zwierząt spisu posiadanych świń z podziałem na prosięta, warchlaki, tuczniki, lochy, loszki, knury i knurki oraz bieżące aktualizowanie tego spisu.

Odstąpiono również od obowiązku prowadzenia rejestru wjeżdżających na teren gospodarstwa środków transportu do przewozu świń, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego oraz rejestru wejść osób do pomieszczeń, w których są utrzymywane świnie.

W przypadku gospodarstw zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF i utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny nie będzie obowiązku wykładania mat dezynfekcyjnych przed wejściami i wyjściami do gospodarstwa, a także przed wjazdami i wyjazdami z takich gospodarstw.

„Odstąpiono od obowiązku stosowania przed obsługą świń środków higieny niezbędnych do ograniczenia ryzyka szerzenia się afrykańskiego pomoru świń (ASF), w tym: mycia i odkażania rąk, oczyszczania i odkażania obuwia, bieżącego oczyszczania i odkażania narzędzi oraz sprzętów wykorzystywanych do obsługi świń” – czytamy w rozporządzeniu.

„Celem wprowadzanych zmian jest zweryfikowanie wymagań w zakresie bioasekuracji związanej z ASF dla małych gospodarstw z uwzględnieniem ich specyfiki funkcjonowania, przy jednoczesnym zachowaniu w nich odpowiedniego poziomu bioasekuracji i zabezpieczenia przed ewentualnym wprowadzeniem do gospodarstwa wirusa afrykańskiego pomoru świń” – informuje resort rolnictwa i rozwoju wsi.

Nowe przepisy dotyczący chowu świń na własne potrzeby weszły w życie 10 maja 2023 r.

Najczęściej zadawane pytania

Czy można trzymać świnie na własny użytek

Zgodnie z nowelizowanym rozporządzeniem w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń, każdy rolnik może mieć w roku kalendarzowym jedną lochę lub 10 świń, tuczników.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.