Świdnik Air Festival 2019 już w ten weekend. Sprawdź, co w programie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Już w nadchodzący weekend 8 i 9 czerwca w Świdniku odbędzie się druga edycja wydarzenia Świdnik Air Festival. W programie m.in. podniebne akrobacje, wystawa sprzętu wojskowego, zabytkowych samolotów, samochodów i motocykli.

Wchodzimy w ostatnią fazę przygotowań do najtrudniejszej imprezy jaką organizujemy w naszym mieście – Świdnik Air Festival. Na tym etapie pracuje przy wydarzeniu około 350 osób. Są to przedstawiciele miejskich instytucji, ale także naszych partnerów Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, PZL-Świdnik oraz Portu Lotniczego Lublin” – mówiła Ewa Jankowska, sekretarz miasta Świdnik.

Świdnik Air Festival został zaplanowany na najbliższy weekend 8 i 9 czerwca. Pierwsza edycja wydarzenia zgromadziła ok. 50 tys. widzów. O szczegółach wydarzenia i jego najciekawszych punktach opowiedział Adam Żurek, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Świdniku.

W minionym roku wielkie zainteresowanie wzbudził nocny pokaz Marka Choima. Stąd decyzja, żeby w tym roku wzbogacić pokazy o takie elementy. Zobaczymy więc jeszcze The Flying Dragons, czyli zespół motoparalotniarzy występujących z efektami pirotechnicznymi i prawdziwą gwiazdę, brytyjską grupę Airborne Pirotechnics” – wymieniał szef MOK.

Prawdziwą gratką dla fanów awiacji będą pokazy samolotów myśliwskich Su-22. Zostały zaplanowane podczas obu dni imprezy. W sobotę świdnicką publiczność odwiedzą także Biało – Czerwone Iskry. Wśród latających gwiazd nie zabraknie również Łukasza Czepieli, aktualnego mistrza świata w wyścigach Red Bull Air Race w klasie challenger.

Swoje umiejętności pokażą też: Artur Kielak, grupa akrobacyjna Firebirds, Celfast Flying Team. Nad Świdnikiem zobaczymy także samoloty zabytkowe, wśród nich pochodzące z II wojny światowej maszyny Taylorcraft „Auster IV”, Tiger Moth II T-7230, Boeing Stearman, Yak 3U R2000. W Świdniku zaprezentują się również trzy samoloty Piper Cub i Hatz Classic.

Będzie również miejsce dla maszyn współczesnych. Wśród nich zobaczymy w szyku dwie Wilgi, AN-2, Cessnę C – 152 i najszybszy na świecie lekki samolot Virus SW121. Nie zabraknie także śmigłowców. Publiczność zobaczy pokazy dwóch maszyn rodem z PZL-Świdnik: Mi-2 i Sw-4. Możliwości Robinsona R44 zaprezentują instruktorzy z PWSZ w Chełmie, natomiast na jedynym w Polsce śmigłowcu Bolkow zobaczymy Marię Muś.

Oprócz gwiazd, które pokażą swoje umiejętności w przestworzach, wiele będzie się działo również na ziemi. Na wystawie statycznej znajdzie się 15 statków powietrznych, wśród nich historyczne już śmigłowce SM-1 i SM-2, a także m.in. śmigłowce Sokół, motoszybowce, szybowce i mniejsze samoloty. Publiczność zobaczy: dwa Jaki 12, 2 ultra lekkie Eurostary i jeden Bristell HD. Wojsko pokaże śmigłowce Mig 24 i W3. Sokoła zaprezentuje także policja. Straż graniczna przyleci samolotem PZL104 Wilga 2000. Na wystawie staną również szybowce: Mucha 100A, Bocian 1E, Kobra oraz dwie motolotnie PZL ML1.

Widzowie będą mogli zobaczyć również sprzęt wojskowy z dwóch jednostek z terenu Lubelszczyzny, sprawdzić swoje siły na strzelnicy ASG oraz zajrzeć do trenażera czołgowego z Politechniki Lubelskiej. Dopełnieniem wystawy statycznej będą zabytkowe pojazdy i sprzęt wojskowy udostępnione przez prywatnych kolekcjonerów. Przez dwa dni będzie można oglądać ponad 40 samochodów i motocykli, poczynając od Mikrusa, Fiaty 126 p i Forda Mustanga po Sokoła 1000, wueski i rosyjskie K 750.

W tym roku publiczność może liczyć również na występy gwiazd muzycznych. Zaplanowano je na niedzielę od godziny 18.00. Na scenie zaprezentują się Oragenek, Ania Dąbrowska i Enej.

Jak dojechać na Świdnik Air Festival?

Na Świdnik Air Festival będzie można dotrzeć na kilka sposobów. Organizatorzy postarali się o bezpłatną komunikację miejską z Lublina. Specjalna linia „AIR FESTIVAL” będzie kursować co 10-20 minut. Linia będzie obsługiwana przez autobusy przegubowe.

Również Pol Regio (Przewozy Regionalne) zwiększy na nadchodzący weekend ilość i wielkość składów pociągów kursujących do Świdnika. Koszt biletu w jedną stronę do 3,50 zł. Wszystkie rozkłady są dostępne na stronie www.air-festival.pl.

Natomiast, ci którzy zdecydują się na dojazd własnym środkiem lokomocji będą mieć do dyspozycji parking płatny (około tysiąc miejsc), przy samym terenie wydarzenia, lub bezpłatne wzdłuż ul. Żwirki i Wigury i na terenie miasta (około dwa tysiące miejsc). Dla osób niepełnosprawnych będzie bezpłatny.

Bilety na Air Festiwal Świdnik 2019

Za bilet normalny, jednodniowy zapłacimy 20 zł. Ulgowy kosztuje 10 zł i przysługuje uczniom, studentom, emerytom i rencistom, zasłużonym dla miasta, posiadającym odznaczenia Amicus Civitatis, honorowym dawcom krwi, posiadaczom kart „Rodzinka 3+” oraz „Mieszkam w Świdniku, kupuję w Świdniku”. Dzieci do 7. roku życia wejdą na wydarzenie bezpłatnie.

Za wstęp nie zapłacą również osoby niepełnosprawne, kombatanci wojenni, seniorzy lotnictwa, żołnierze służby czynnej, funkcjonariusze Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej.

Bilety można nabyć na stronie internetowej festiwalu air-festival.swidnik.pl. W czasie festiwalu sprzedaż odbywać się będzie wyłącznie przed wejściem na teren imprezy.

Program imprezy na kolejnej stronieWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.