Świąteczne iluminacje poświecą krócej z powodu oszczędności. Kiedy odpalenie iluminacji w Lublinie? Znamy szczegóły

Iluminacje świąteczne rozświetlą ulice Lublina
Iluminacje świąteczne rozświetlą ulice Lublina | fot. Dominik Wąsik

Lublin mimo wysokich cen energii nie zrezygnował w tym roku ze świątecznych iluminacji. Światełka jednak będą palić się krócej niż przed rokiem. Jak co roku także przed pedetem stanie szopka bożonarodzeniowa.

W dobie kryzysu energetycznego wiele miast nie może sobie pozwolić na wydatek, z jakim wiąże się ozdabianie ulic, pomników czy latarni świecącymi, świątecznymi ozdobami. O plany związane z miejskimi ozdobami świątecznymi zapytaliśmy w Urzędzie Miasta Lublin.

Iluminacje świąteczne poświęcą krócej

Lublin nie ma zamiaru rezygnacji ze świątecznej iluminacji na deptaku, Placu Litewskim i Starym Mieście. To już tradycja, że przed świętami w ścisłym centrum Lublina pojawiają się iluminacje. Jednak w tym roku postanowiono wprowadzić zmiany w sposobie działania światełek.

„Będzie ona włączona od zapadnięcia zmroku do godz. 24.00, a w okresie od 23 grudnia do 1 stycznia 2023 r. czas jej świecenia zostanie wydłużony do godz. 2.00” – mówi Anna Czerwona z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Wyjątkiem mają być dekoracje na latarniach na deptaku, które są zasilane energią z tego samego źródła, więc będą się świeciły w takich samych godzinach jak oświetlenie uliczne.

Pierwsze ozdoby świąteczne pojawią się na początku grudnia, ponieważ miejska iluminacja świąteczna zostanie włączona tradycyjnie 6 grudnia i pozostanie w przestrzeni Lublina do 2 lutego 2023 r.

W skład tegorocznej iluminacji wejdą elementy użyte w ubiegłym roku:

  • dekoracje na latarniach i drzewach na deptaku,
  • dekoracje na latarniach na Placu Litewskim,
  • dekoracje wolnostojące – 8 szt.,
  • choinka świąteczna,
  • napis I LOVE Lublin,
  • instalacja artystyczna Jarosława Koziary na Starym Mieście.

Szopka bożonarodzeniowa, tak jak w poprzednich latach, stanie na styku deptaka i Placu Litewskiego. Jej montaż rozpocznie się w połowie grudnia, natomiast demontaż nastąpi po 9 stycznia 2023 r.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.