Świadczenie „babciowe” zostanie wypłacone jeszcze w tym roku. Nawet 1500 zł miesięcznie na dziecko [SZCZEGÓŁY]

Babcia opiekująca się wnuczkiem
Babcia opiekująca się wnuczkiem | fot. Adobe Stock

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie programu „Aktywny Rodzic”. Chodzi o tak zwane świadczenie „babciowe”, które jeszcze w tym roku ma trafiać do rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia.

Świadczenie babciowe – co to jest, kto dostanie

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie programu „Aktywny Rodzic”. Jednym z trzech świadczeń, z którego będą mogli skorzystać rodzice dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia, jest tzw. babciowe. Program ma zachęcić kobiety do powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka.

„Babciowe to pomoc państwa dla każdego rodzica, które ma dziecko w wieku żłobkowym i zdecyduje się na powrót do pracy. Te 1500 zł babciowego rodzice będą mogli wykorzystać na opiekę nad dzieckiem” – powiedział premier Donald Tusk.

Świadczenie babciowe – ile wynosi

Świadczenie „babciowe” wyniesie 1500 zł miesięcznie na czas 24 miesięcy – od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia dziecka. Większe wsparcie otrzymają rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych, które potrzebują stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz koniecznością codziennego współudziału opiekuna dziecka w leczeniu, rehabilitacji i edukacji – świadczenie wyniesie 1900 zł miesięcznie.

To rodzice zdecydują, na co przeznaczą otrzymane środki z babciowego. Będą mogli m.in. sfinansować opiekę sprawowaną przez np. nianię czy babcię (w tym emerytkę).

  • Jeśli rodzice zdecydują się na zawarcie z nianią czy babcią umowy uaktywniającej, to składki od tej umowy będą dodatkowo finansowane przez państwo (do wysokości podstawy nie wyższej niż 50 proc. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę).
  • Rozwiązanie pozwoli np. na coroczną waloryzację wysokości emerytury babci, zatrudnionej na umowę uaktywniającą.
  • Zawarcie umowy uaktywniającej nie będzie jednak warunkiem otrzymania świadczenia.

Świadczenie babciowe – od kiedy

Rząd zakłada, że świadczenie babciowe zostanie uruchomione od 1 października 2024 r. i pierwsze pieniądze zostaną wypłacone jeszcze w tym roku.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.