Studenci farmacji chcą lepiej opiekować się pacjentami geriatrycznymi

Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej
Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej | materiały prasowe

Około 170 studentów farmacji z całej Polski w dniach 24-26 marca wzięło udział w VI Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej (OKOF) na terenie Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Tegoroczna edycja nosi nazwę „Opieka farmaceutyczna nad pacjentem geriatrycznym”.

Holistyczne podejście do pacjenta – kluczem farmakoterapii

Ogólnopolska Konferencja Opieki Farmaceutycznej, co roku umożliwia studentom farmacji poszerzenie świadomości w opiece nad pacjentem. Nowoczesna farmacja to współpraca całego personelu medycznego, w tym również farmaceutów. Holistyczne podejście do pacjenta jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w farmakoterapii. To właśnie doszkalanie się już na etapie studiów poprzez udział studentów w wydarzeniach takich jak OKOF przyczynia się do realizacji idei nowoczesnej opieki farmaceutycznej.

Cel konferencji dla pacjenta

Konferencje taka jak ta jest świetną okazją dla studentów farmacji do pozyskania nadprogramowej wiedzy, którą będą mogli lepiej wykorzystać w przyszłości, podczas pracy z pacjentami. Dla farmaceutów to też pokazuje, że studenci, którzy niedługo wejdą na rynek pracy, będą dobrymi współpracownikami, chcącymi czy nieustannie poszerzać swoje kompetencje.

Tegoroczna konferencja miała na celu przybliżenie teoretycznych i praktycznych aspektów szeroko pojętej roli farmaceuty w opiece nad pacjentem geriatrycznym. Jest to bardzo ważna grupa pacjentów, najczęściej spotykana w aptekach. Dzięki temu wydarzeniu możliwe jest poszerzenie wiedzy studentów w zakresie opieki farmaceutycznej osób wieku podeszłego, polipragmazji, metod leczenia zespołu metabolicznego oraz przyczyn chorób psychogeriatrycznych.

Atrakcje konferencji

W trakcie panelu edukacyjnego studenci mieli okazję wysłuchać specjalistów z całej Polski, prowadzących wykłady takie jak: „Leczenie farmakologiczne zalecane w chorobach psychogeriatrycznych”, „Metody leczenia zespołu metabolicznego u osób starszych”, czy „Komunikacja z pacjentem i wsparcie pacjenta geriatrycznego”.

Ponadto podczas Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej studenci farmacji IV i V roku wzięli udział w dwóch konkursach, które sprawdziły ich wiedzę i umiejętności, zdobyte w ramach programu kształcenia.

Pierwszym z nich był Studencki Konkurs Receptury Aptecznej (SKRA). Konkurs polegał na sporządzeniu jednego leku recepturowego oraz opracowaniu szczegółowej dokumentacji jego wykonania. Dodatkowo uczestnik udzielał odpowiedzi na 20 pytań dotyczących receptury aptecznej.

Drugi konkurs to Studencki Konkurs Opieki Farmaceutycznej (SKOF), który jest idealną okazją, żeby przyszli farmaceuci sprawdzili, jak poradzą sobie w pracy z pacjentem. Składał się z dwóch etapów: teoretycznej oraz praktycznej odbywającej się przed publicznością, do której przechodzą 3 najlepsze zespoły. Część praktyczna polegała na wcieleniu się w rolę farmaceuty – odegraniu scenki konsultacji z pacjentem.

Potencjał na więcej!

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji jest samorządną i apolityczną organizacją non-profit zrzeszającą około 1400 studentów i absolwentów farmacji z całej Polski. Jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Studentów Farmacji (EPSA) oraz Międzynarodowej Federacji Studentów Farmacji (IPSF). Do głównych celów organizacji należą m.in. promowanie profilaktyki zdrowotnej wśród społeczeństwa, dbanie o rozwój wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej przyszłych farmaceutów, a także poszerzanie wiedzy odnośnie możliwości ścieżek kariery po studiach.

Tegoroczna konferencja Opieki Farmaceutycznej (OKOF) cieszyła się sporym zainteresowaniem uczestników. Wydarzenie mimo swojego zamkniętego charakteru przyciągnęło tłumy i niewykluczone, że pojawią się kolejne edycje.

Plan Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej
Plan Ogólnopolskiej Konferencji Opieki Farmaceutycznej

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.