Strażnicy miejscy uratowali 80-latka. Nie oddychał i nie można było wyczuć tętna

Strażnicy miejscy uratowali 80-latka. Nie oddychał i nie można było wyczuć tętna
Straż miejska w Lublinie została wyposażona w przenośne defibrylatory | fot. UM Lublin

Miesiąc po zakupie i wyposażeniu w defibrylatory pojazdów patrolowych straży miejskiej, funkcjonariusze po raz pierwszy mieli okazję ich użyć podczas akcji ratowania życia.

Defibrylator AED to przenośny aparat, który poprzez wydawanie poleceń głosowych prowadzi osobę udzielającą pierwszej pomocy przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w zatrzymaniu krążenia.

Dziś około godz. 7.50 do patrolu straży miejskiej znajdującego się na ul. Wróblewskiego podszedł przechodzień, który wskazał, że na przystanku autobusowym przy Placu Wolności leży nieprzytomny starszy mężczyzna.

Na przystanku znajdował się leżący mężczyzna w wieku ok. 80 lat oraz wykonująca mu masaż serca kobieta. Mężczyzna nie oddychał i nie można było wyczuć u niego tętna.

Jeden z funkcjonariuszy udrożnił drogi oddechowe mężczyzny i przejął czynność masażu serca, podczas gdy drugi wezwał pogotowie oraz przygotował do użycia defibrylator. Po użyciu defibrylatora mężczyzna zaczął oddychać, wówczas funkcjonariusze ułożyli go w pozycji bezpiecznej, umożliwiającej oddychanie” – relacjonuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Po chwili przyjechała wezwana karetka pogotowia. Ratownik medyczny poinformował, że praca serca ustabilizowała się, a mężczyzna zostanie zabrany do szpitala przy ul. Jaczewskiego.

Dzięki szybkiej akcji funkcjonariuszy straży miejskiej z użyciem defibrylatora, jak również dzięki kobiecie, która jako pierwsza podjęła czynność masażu serca, uratowano życie mężczyzny.


Czytaj także: Straż miejska w Lublinie otrzymała przenośne defibrylatory

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.