Rozpoczął się sezon grzewczy w Lublinie. Funkcjonariusze straży miejskiej kontrolują piece i kotłownie, sprawdzając, czy zamiast opału nie spala się w nich toksycznych i zabronionych odpadów.
Rutynowe kontrole pieców i kotłów strażnicy miejscy rozpoczynają jesienią wraz z początkiem sezonu grzewczego. Funkcjonariusze sprawdzają, czy zamiast opału mieszkańcy nie spalają toksycznych odpadów.
Strażnicy miejscy informują, że z roku na rok jest coraz lepiej, jeśli chodzi o interwencje związane z przypadkami spalania materiałów nielegalnych i niebezpiecznych dla zdrowia – tych interwencji jest mniej.
– W toku naszych czynności obserwujemy, że zjawisko spalania śmieci zmniejsza się, co wiąże się ze wzrostem świadomości społecznej. Nasze działania mają też charakter nie tylko kontrolny, ale profilaktyczny, gdyż informujemy mieszkańców o prawidłowych sposobach palenia w piecu – informuje Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.
Od początku sezonu grzewczego Straż Miejska w Lublinie dokonała kilkanaście kontroli pieców. W jednym przypadku interwencja zakończyła się mandatem. – W połowie września stwierdziliśmy spalanie materiałów zabronionych – odpadów. Właściciel domu został ukarany mandatem w wysokości 300 złotych – wyjaśnia Gogola.
Rzecznik zaznacza, że to dopiero początek sezonu grzewczego, więc mają niewiele interwencji. W ubiegłym sezonie grzewczym 2017/2018 strażnicy przeprowadzili łącznie 1546 kontroli, w których wystawili 116 mandatów na łączną kwotę 21550 złotych.
Jakimi niedozwolonymi materiałami palą mieszkańcy Lublina? Strażnicy najczęściej ujawniają przypadki użycia płyt wiórowych czy sklejki. – Zdażały się sytuację, że palili podkładami kolejowymi czy przepracowanym olejem silnikowym. W kilku przypadkach znaleźliśmy spaloną torebkę oraz ubrania – dodaje Gogola.
Kodeks wykroczeń przewiduje w tej sytuacji mandat do 500 złotych. Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 986.
Czytaj także: Ruszył nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Można otrzymać do 53 tys. zł dofinansowania
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię