Ruszył nabór wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Można otrzymać do 53 tys. zł dofinansowania

Dym z komina
Dym z komina | Zdjęcie ilustracyjne: shutterstock

Ruszył nabór wniosków do rządowego programu dopłat „Czyste Powietrze”. W ramach programu można dostać od 7 do 53 tys. zł dofinansowania. Papiery można składać w formie papierowej lub online.

Od środy 19 września można składać wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste Powietrze”. Program dotyczy wymiany pieców i termomodernizacji budynków i będzie realizowany przez najbliższe 12 lat, przy czym przez 10 lat będzie można składać wnioski.

– „Programem Czyste Powietrze dajemy szansę Polakom na wymianę przestarzałych źródeł ciepła w swoich domach. Dzięki temu, że program działa kompleksowo, przeprowadzimy nie tylko termomodernizację 3 mln domostw. Przede wszystkim zyska na tym stan środowiska naturalnego, dzięki ograniczeniu emisji pyłów” – mówił minister Henryk Kowalczyk.

Budżet programu „Czyste Powietrze” wynosi 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreśla, że wymiana pieców i termomodernizacja będzie dotyczyła około 4 mln budynków.

Czyste powietrze – wymiana pieców i termomodernizacja

Wysokość dofinansowania w przypadku dotacji wahać się będzie od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych inwestycji, zależności od dochodu na osobę w gospodarstwie domowym. Tym samym właściciele domów, których dochody są najniższe (600 zł miesięcznego dochodu na jedną osobę w rodzinie) otrzymają do 90% dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach programu.

Maksymalne koszty kwalifikowane przewidziane do wsparcia dotacyjnego wynoszą 53 tys. zł.

Czyste powietrze – progi dotacji

+ do 80 proc. – 601-800 zł na osobę w rodzinie – pożyczka do 20 proc. wartości;

+ do 70 proc. – 801- 1000 zł na osobę – pożyczka do 30 proc.;

+ do 60 proc. – 1001 – 1200 zł na osobę – pożyczka do 40 proc.;

+ do 50 proc. – 1201-1400 dochód na osobę – pożyczka do 50 proc. wartości;

+ do 40 proc. – dochód 1401-1600 na osobę – pożyczka do 60 proc.;

+ do 30 proc. – dochód powyżej 1600 zł na osobę – pożyczka do 70 proc. wartości dotacji.

Wsparciem dla zainteresowanych skorzystaniem z dopłat są spotkania informacyjne programu, które rozpoczęły się 4 września i będą trwały do 15 października, organizowane są we wszystkich 2453 gminach w Polsce.

W trakcie spotkań prezentowane są założenia programu, omawiane rodzaje przedsięwzięć, które mogą uzyskać dofinansowanie, jak również przedstawiany jest sposób składania wniosków o dofinansowanie oraz zasady realizacji i rozliczania przedsięwzięć.


WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.