Stare Miasto doczekało się własnej Księgi Standardów. Przedsiębiorcy będą musieli się dostosować

Ogródki gastronomiczne na Starym Mieście w Lublinie
Ogródki gastronomiczne na Starym Mieście w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Najpierw był deptak i plac Litewski, teraz przyszedł czas na Stare Miasto. Mowa tu o Księdze Standardów, która ma pomóc w walce z nadmiarem krzykliwych reklam i samowolką.

Księga Standardów mówi co wolno, a czego nie

Lublin opracował Księgę Standardów dla Starego Miasta. Jest kontynuacją wcześniejszego opracowania – analogicznej księgi przygotowanej dla przestrzeni części Krakowskiego Przedmieścia – Deptaka i Placu Litewskiego. Zobacz: Lublin drugim miastem w Polsce z Księgą Standardów. Na deptaku ma być ładniej

Powstało opracowanie, które ma pomóc w porządkowaniu przestrzeni publicznej w ścisłym centrum miasta. Opracowanie zostało podzielone na kilka rozdziałów odnoszących się do m.in. wytycznych rozmieszczenia reklam oraz zagospodarowania elewacji budynków.

Są tutaj między innymi wskazówki odnoszące się do sezonowych ogródków gastronomicznych, mobilnych punktów sprzedaży czy ruchu kołowego obowiązującego w obrębie Starego Miasta. Znajdują się tu również przykłady rozwiązań komunikacyjnych ułatwiających osobom z niepełnosprawnościami dostęp do obszaru Starego Miasta.

Przedsiębiorcy znajdą również informacje dotyczące procedury uzyskania potrzebnych pozwoleń. Ponadto, w publikacji znajduje się mapa ogólna całego obszaru, którego dotyczy księga oraz informacje na temat przeznaczenia poszczególnych terenów.

Lubelska Księga Standardów – Stare Miasto została opracowana przez Fundację Rozwoju Designu LuCreate. Przygotowanie księgi sfinansowano ze środków budżetu obywatelskiego. Jej koszt wyniósł prawie 57 tys. złotych.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.