Lubelska Księga Standardów jest skierowana do właścicieli lokali i najemców wzdłuż deptaka i pl. Litewskiego. Ma pomóc w walce z nadmiarem krzykliwych reklam i samowolką.
Lubelska Księga Standardów zawiera wytyczne, wskazówki oraz dobre przykłady porządkujące wizualnie przestrzennie deptaka na Krakowskim Przedmieściu, częściowo placu Króla Władysława Łokietka oraz placu Litewskim.
„Księga Standardów będzie pomagać przedsiębiorcom i właścicielom kamienic funkcjonującym w tym miejscu. Każdy kto tutaj działa lub ma zamiar, dostanie taką Księgę, do której będzie musiał się dostosować” – mówi Marek Poznański, menedżer śródmieścia.
Pierwsza Księga Standardów w Polsce została wdrożona dla ulicy Piotrowskiej w Łodzi. Lublin, jako pierwsze miasto w Polsce chce objąć taką standaryzacją całościowo Śródmieście i Stare Miasto.
Co zawiera Księga Standardów?
Znajdują się w niej m.in. wytyczne dotyczące mebli znajdujących się w ogródkach kawiarnianych, wyglądu wygrodzeń, parasoli lub markiz, podestów, oświetlenia czy roślinności. Wskazówki dotyczą także rozmiarów czy kolorystyki szyldów, kasetonów, neonów oraz liter przestrzennych łącznie ze wskazaniem materiałów, z jakich powinny być wykonane oraz wyglądu gablot.
„Każdy przechodzień, zwłaszcza ten przyjezdny, zwiedzając miasto i podziwiając tutejszą architekturę, przygląda się także fasadom lokali użytkowych i mieszkań. Ich wygląd, razem z pozostałymi wrażeniami odniesionymi podczas pobytu, wpływa na końcowy obraz miasta. Dlatego tak ważne jest stworzenie spójnego wizerunku pierzei ulic, aby malowały się one w pamięci oglądającego, jako piękna i unikatowa kompozycja warta ponownego zobaczenia” – wyjaśnia Poznański.
W Księdze Standardów ujęte są również udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i inne możliwe rozwiązania. Przedsiębiorcy znajdą w niej także informacje dotyczące koniecznych procedur urzędowych, wypełniania wniosków, uproszczonego schematu postępowania w celu uzyskania koniecznych zezwoleń, czy informacji dotyczących dzierżawy.
„Rozwiązania, które są w Lubelskiej Księdze Standardów można zastosować do innych przestrzeni w naszym mieście, tak żeby było ładniej i żebyśmy byli dumni z otaczającej nasz przestrzeni” – wyjaśnia menadżer śródmieścia.
Co będzie grozić przedsiębiorcy, który nie zastosuje się do wytycznych? – „Wyłączenie przestrzeni deptaka z funkcji pasa drogowego i włączenie do gospodarowania mieniem powoduje, że zawieramy umowy cywilno-prawne. W umowie będzie zapis dotyczący przestrzegania Lubelskiej Księgi Standardów. Mamy możliwość rozwiązania umowy w trybie natychmiastowym” – wyjaśnia Agnieszka Mochol-Dul, zastępca dyrektora w Wydziale Gospodarowania Mieniem Ds. Użytkowania.
Opracowanie, przygotowanie i wydruk tysiąca egzemplarzy księgi kosztowało 17 tys. zł.
Czytaj także: Miasto szuka chętnych przedsiębiorców. Chodzi o mobilne punkty na deptaku
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię