Środki na wsparcie lubelskich placówek działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami

Wózek inwalidzki
Fot. Miasto Lublin

Miasto pozyskało ponad 637 tys. zł. Środki pozwolą między in. na zakup wyposażenia, a także minibusów, które zwiększają mobilność podopiecznych. Inwestycje poprawią warunki techniczne budynków, w których jest prowadzona terapia zajęciowa uczestników, ale również warunki pracy zatrudnionych w warsztatach terapeutów.

Rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niezdolnych do pracy

Lubelskie warsztaty terapii zajęciowej stwarzają osobom z niepełnosprawnościami niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej. Instruktorzy wspierają uczestników terapii w pozyskiwaniu lub przywracaniu umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia, a dzięki Indywidualnym Programom Rehabilitacji podopieczni nabywają kompetencje ważne w różnych sferach życia. Wspólnie z lubelskimi organizacjami realizujemy cel, jakim jest poprawa jakości życia naszych mieszkańców z niepełnosprawnościami, co jest jednym z priorytetów prowadzonej przez Miasto Lublin polityki społecznej. Dzięki pozyskiwanym środkom warsztaty terapii zajęciowej będą jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla korzystających z nich osób oraz zatrudnionych tam fachowców. Wpłynie to też bezpośrednio na jakość i skuteczność prowadzonej wśród uczestników rehabilitacji – mówi Monika Lipińska, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych.

Czytaj również: Zwiedzaj Lublin z pomocą telefonu i technologii AR — zobacz zabytki, których już nie ma

Poprawa infrastruktury i wyposażenia

W 3 warsztatach terapii zajęciowej działających na terenie Lublina realizowane będą działania, dzięki którym poprawi się ich infrastruktura i pojawi się potrzebne wyposażenie.

Dzięki pozyskanym środkom zostaną zakupione m.in.: zestawy komputerowe z oprogramowaniem, kserokopiarki i drukarki, formy gipsowe do pracowni plastyczno-ceramicznej oraz specjalistyczne oprzyrządowanie do pracowni technicznej oraz meble stanowiące wyposażenie warsztatów.

W jednej z placówek przeprowadzone będą prace, w wyniku których zwiększy się przestrzeń służąca rehabilitacji.

Zobacz: Program Lubliner Festival 2023. Liczne koncerty z gwiazdami, warsztaty, wystawy i nie tylko

Specjalistyczne mikrobusy

Istotnym ułatwieniem dla instytucji i osób działających na rzecz osób z niepełnosprawnościami będzie też kupno samochodów. Uzyskane dofinansowanie pozwoli na nabycie 3 specjalistycznych mikrobusów. Pojazdy są dostosowane do bezpiecznego przewozu osób z niepełnosprawnościami ruchu.

Z efektów dofinansowania skorzysta łącznie 90 uczestników warsztatów terapii zajęciowej oraz około 100 osób w placówkach służących rehabilitacji.

Sprawdź: Chciała przekupić egzaminatora. Grozi jej kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Pomoc finansowa zostanie skierowana do:

  • Fundacji Teatroterapia Lubelska na poprawę funkcjonowania warsztatu terapii zajęciowej przy ul. Jastrzębiej 3,
  • Charytatywnego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy Chorym „Misericordia” na poprawę funkcjonowania warsztatu terapii zajęciowej przy ul. Głuskiej 138,
  • Fundacji Aktywator na poprawę funkcjonowania warsztatu terapii zajęciowej mieszczącego się pod adresem al. Spółdzielczości Pracy 65,
  • Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Ruchowo na likwidację barier transportowych w placówce służącej rehabilitacji,
  • Fundacji Fuga Mundi z ul. Hutniczej 20b na likwidację barier transportowych w placówce służącej rehabilitacji,
  • Archidiecezji Lubelskiej na likwidację barier transportowych w Domu Księży Emerytów przy ul. Bernardyńskiej 7.

Dofinansowanie pochodzi z „Programu wyrównywania różnic między regionami III”. Umowę na jego realizację Miasto podpisało z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z końcem lipca br.

Co sądzicie o takiej pomocy? Gdzie powinna jeszcze trafić taka pomoc?
Dodaj swój komentarz anonimowo

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Dom pomocy społecznej dla osób nielnosprawnych fizycznie ul.kosmonautow 78 kompletny brak fizjoterapeutów tzn są ale nie uczestniczą w rechabilitacji

  2. WTZ przy ul. Wallenroda, nie ma busa do przewożenia osób niepełnosprawnych