Środa z kolejnymi burzami w regionie. Gdzie będzie grzmiało?

pogoda chmury ciemno burza
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Na środę synoptycy prognozują wystąpienie kolejnych burz z deszczem na terenie województwa lubelskiego. Najbardziej intensywne przejdą południowo-wschodnią częścią regionu.

Nad Polskę nasunęła się zatoka niżowa biegnąca z południowego wschodu na północny zachód. W środę w godzinach popołudniowych oś tej zatoki będzie przebiegała przez wschód naszego kraju.

– Wszystko wskazuje na to, że strefa zbieżności wiatru występująca w warstwie granicznej troposfery w tej części kraju przyczyni się do rozwoju wielu ośrodków burzowych – piszą w komunikacie pogotowym Polscy Łowcy Burz.

Na obszarze województwa lubelskiego uformować może się kilka burz. Zarówno w formie pojedynczych komórek burzowych, jak i też większych, które lokalnie mogą być bardziej długotrwałe i będą łączyć się w niezorganizowane klastry burz.

– W związku z takim trybem konwekcji nie wyklucza się punktowych opadów rzędu ponad 40 litrów na metr kwadratowy w ciągu kilkudziesięciu minut i lokalnych podtopień. Ponadto, w pierwszej fazie rozwoju zjawisk może spaść grad o średnicy do ok. 2,5 cm oraz wystąpić dość silny wiatr, w porywach do ok. 70 km/h – prognozują Polscy Łowcy Burz.

Wieczorem i w nocy burze będą stopniowo słabnąć, choć nie wyklucza się, że w niektórych miejscach utrzymają się nawet do godzin porannych.

Źródło: Polscy Łowcy Burz

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.