Środa Popielcowa – POST. Kogo obowiązuje? Co można jeść? ZASADY

modlący się mężczyzna
Modlący się mężczyzna | fot. Adobe Stock

14 lutego 2024 przypada Środa Popielcowa. Ten dzień w kościele katolickim rozpoczyna okres Wielkiego Postu, poprzedzający Wielkanoc – najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym.

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa to święto ruchome, które w 2024 roku przypada 14 lutego. Dzień ten określa się potocznie nazwą „Popielec”. Środa Popielcowa nie należy do świąt nakazanych, co oznacza, że tego dnia udział w mszy nie jest obowiązkowy. W Środę Popielcową w kościołach symbolicznie posypuje się głowy popiołem.

Sprawdź szczegóły: Środa Popielcowa 2024: DATA. Co to za święto, czy trzeba iść do kościoła

Post w Środę Popielcową

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, zarówno jakościowy, jak i ilościowy. Co można jeść w Środę Popielcową? Kogo w tym dniu nie obowiązuje post? Post ścisły obowiązuje katolików dwa razy w roku – właśnie w okresie Wielkiego Postu. To Środa Popielcowa oraz Wielki Piątek.

Kogo obowiązuje post w Środę Popielcową?

Do postu jakościowego w Środę Popielcową zobligowani są wszyscy wierni, którzy ukończyli 14. rok życia. Z kolei do zachowania postu ilościowego zobowiązani są katolicy między 18. a 60. rokiem życia.

Co można jeść w Środę Popielcową?

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który oznacza wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i spożywanie jednego posiłku do syta oraz dwóch niepełnych posiłków.

Tego dnia można jeść:

  • Warzywa
  • Produkty mączne
  • Kasze
  • Ryż
  • Ryby
  • Bezmięsne zupy

Właściwie wszystkie wegańskie oraz wegetariańskie przepisy będą dobre. Pamiętaj, że sens postu polega na tym, aby odmówić sobie przyjemności i skupić się na przeżywaniu tego dnia w pokorze.

Zobacz także: Czy w piątek można jeść mięso? POST czy dyspensa?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.